GAP Olası Bir Gıda Krizini Engelleyebilir! GAP Olası Bir Gıda Krizini Engelleyebilir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa’da Yenilenebilir Enerji Endüstri Bölgesi kurulacağının müjdesinin detayları ortaya çıktı.  Bu projeyle Şanlıurfa’nın Karacadağ Bölgesinde Dünyanın en büyük Güneş Enerjisi tarlasını kurulacağını Vali Salih Ayhan açıkladı. Çalışmaların 6 aydır devam ettiğini projenin 2 -3 yılda tamamlanacağını ifade eden Vali Salih Ayhan, Güneş tarlasının 73 bin dönüm üzerine kurulacağını 14 milyar kilovat saat enerji üretileceğini vurguladı. Toplam 3 etaptan oluşacak olan projenin sadece bir fazına 4 milyar dolar harcanacağının altını çizen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, doğrudan ve dolaylı olarak 10 kişinin de istihdam edileceğini ifade etti.

URFALILARIN GÖNLÜNDE CUMHURBAŞKANIMIZIN ÖZEL BİR YERİ VAR”

Şanlıurfa’da 6 aydır Vali olarak görev yaptığını hatırlatan Salih Ayhan, TV Net’in canlı yayında Cumhurbaşkanın Şanlıurfa’ya gelişini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Aralık’ta Şanlıurfa’daki toplu açılış törenini değerlendiren Vali Salih Ayhan, “Urfalıların gönlünde Cumhurbaşkanımızın özel bir yeri var” dedi

“CUMHURBAŞKANIMIZ TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR MODELİN URFA’DA KURULMASI TALİMATINI VERDİ”

Şanlıurfalıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok büyük bir heyecanla, coşkuyla karşıladığını, güzel bir program icra edildiğini ve çok güzel bir şekilde uğurlandığını dile getiren Vali Salih Ayhan açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Cumhurbaşkanımız da çok memnun oldu. Teşekkürlerini iletti, talimatlarını verdi. Urfa için de 3 yıl boyunca yapılan 532 projenin yaklaşık 12 milyar TL’lik açılışını gerçekleştirdi. Ve birçok da müjdeler verdi. Türkiye’de örnek bir modelin Urfa’da kurulması için talimatını verdi. Bu da Urfa adına büyük bir kazanım ve kazançtır. Cumhurbaşkanımızı gönül hoşluğu ile olağan üstü bir heyecanla günlerce bekledi. Çok güzelde karşılık verdi ve uğurladı. Çok mutlu olduk tabi.

“CUMHURBAŞKANIN BİR ŞEHRE GELMESİ O ŞEHİR İÇİN BAYRAMDIR”

Ben hep şunu söylerim ekip arkadaşlarıma bir devlet başkanın, cumhurbaşkanın bir şehre gelmesi o şehir için bayramdır. Biz de hafta sonu güzel bir bayram yaşadık. Yaşatmaya çalıştık.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN URFA’YA OLAĞAN ÜSTÜ BİR MÜJDE

Cumhurbaşkanımızın Şanlıurfa’da Yenilenebilir Enerji Endüstri Bölgesi kurma müjdesi çok olağan üstü bir müjde. Tabi bu sektörü bilenler için çok önemli bir müjde. Ancak bu nedir diye bilmeyenler için çok yorum yapamazlar. Ama biz 6 aydır bu proje üzerine çalışıyoruz. Öncelikle bu konuda Enerji Bakanlığımıza, Sanayi Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.

Bu proje, Şanlıurfa Valiliği koordinesinde Karacadağ bölgesinde kurulacak. Yenilenebilir Enerji Endüstri Bölgesi bir Organize Sanayi Bölgesi Mantığında ama sadece Yenilenebilir. Enerji yatırımların yapılacağı 73 bin dönümlük bir alanda kurulacak.

Bu proje sadece Türkiye’de değil Dünyada tek. Bu bir mega proje. Vizyon proje. Bu projenin 6 aylık hazırlığımızı bakanlıklarımıza arz ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da talimatlandırdı. Cumhurbaşkanımız adeta bu konuda bize bir ruhsat verdi. Biz de Cumhurbaşkanımızın Urfa ziyaretinin ardından verdiği bu müjdenin ilk toplantısını yaptık ve süreci hızlandırdık. Fizibilitesini de yapmıştık zaten.

“TÜRKİYE’DEKİ TARIMSAL ENERJİ TÜKETİMİNİN 3’TE 1’Nİ URFA’DAKİ ÇİFTÇİLER TÜKETİYOR”

Bu projedeki maksat, Türkiye’deki Tarımsal Enerji Tüketiminin 3’te 1’nin Urfa’daki çiftçiler tüketmektedir. Dolayısıyla enerji maliyetleri çok yüksek. Bunu azaltabilmek için bu proje tarımsal odaklı bir proje. Sosyal bir proje aynı zamanda. Ama sanayicilerimize de özel teşebbüslerimize de açık olacak bir proje.

“2 ATATÜRK BARAJI KURABİLECEK MİKTARDA BİR PROJE” 

Bu proje peyder pey ilerleyecek. İlk etapta 1000 Megavat olacak. Ama ana hedefimiz 5 bin Megavat olacak. Bu şu demek oluyor. Urfa’nın çiftçisi, sanayicisinin, aydınlatma, konut ihtiyacında toplamda 12 milyar kilovat saat. Bizim bu projemizin üreteceği elektrik enerjisi 14 milyar kilovat saat olacak. Yani neredeyse 2 Atatürk Barajı kurabilecek miktarda bir proje.

Ayrıca bu proje doğrudan ve dolaylı olarak 10 bin kişiye iş istihdamı sağlamış olacak. Akü Fabrikaları, panel üretimleri ve bunun sanayisini geliştirecek yatırımlarda bu projede söz konusu olacak.

Türkiye’nin güneşli gün sayısı bakımında Şanlıurfa ilk sırada geliyor. Yatırımcının önünü açacak fon sisteminin de önünü açacağız. İzinler, ruhsatlar, ÇED  bir alanda hem tarımsal alanı korumuş olacağız hem de bir arada bir yapı kuracağız. Bunun finansını da özel müteşebbislerimiz karşılayacak. Bu proje kamuya da ek bir yük olmayacak.

Totalde de 3 Faz olacak. İlk Fazın toplam yatırım tutarı 4 milyar dolar. Yenilenebilir Endüstri Bölgesi derken içinde sosyal bir proje var, istihdam var. Çevreci bir tarafı var. Bu projeyi 2-3 yıl içinde bitireceğiz. Bittiği zaman Dünyanın en büyük tarlası olacak. Çiftçilerimizin enerji fiyatlarını minimize edecek.”