Eğitimler arasında  ambulansta sağlıklı doğum eylemini gerçekleştirebilme,, yeni doğan bebeğin ilk bakımı, gebelerin sağlık durumu gibi konular yer aldı.
Şanlıurfa Acil Sağlık Hizmetleri Personeli Paramedik Kübra Toprak, tarafından verilen eğitim 2 gün sürdü. Simülasyon eğitiminde katılımcılara; “Maternal Mortalite, Maternal Resüsitasyon, Gebelikte Maternal Adaptasyon, Gebelik ve Hipertansif Bozukluklar, Doğum Eyleminin Tanısı ve Evreleri, Anormal Gelişler, Gebelik ve Doğum Sonrasında Görülen Kanamalar, Gebelik ve Doğum Sonrası Dönemde Ateş ve Senkop, Gebelik Dispne ve Göğüs Ağrısı, Gebelik ve Postpartum Dönemde Baş Ağrısı, Hastane Öncesinde Gerçekleşen Doğumların Bildirilmesi, Yenidoğanın İlk Bakımı ve Yenidoğanın Resüsitasyonu” konularında anlatıldı.

Şanlıurfa'da Obezite Farkındalığı İçin Stant Açıldı Şanlıurfa'da Obezite Farkındalığı İçin Stant Açıldı

“DOĞUMDA ANNE ÖLÜMLERİNİN BAŞINDA KANAMALAR GELİYOR”

Şanlıurfa Acil Sağlık Hizmetleri Personeli Paramedik Kübra Toprak  yaptığı açıklamada “Anne ölümünün nedenlerinin en başında kanama geliyor. Özellikle doğum sonrası postpartum kanama anne ölümlerinin en sık görüldüğü yer. Daha sonrasında en çok var olan hastalıklar tetikliyor. Var olan hastalıklarda gebelik durumunu ağırlaştırıyor. Ağırlaştırdığı içinde var olan hastalıklar ikinci sıraya geliyor. Üçüncüsü ise Hipertansif bozukluklar, Eklampsi, preeklampsi tanısı olan bir kadında nöbetlerin (konvülsiyonlar) başlangıcıdır. Preeklampsi, yüksek tansiyon ve idrarda büyük miktarda protein veya diğer organ işlev bozukluğu olan bir gebelik bozukluğudur. Başlangıcı doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra olabilir. Daha sonrasında enfeksiyon ve benzeri durumlardı.”