Meyve ve tahıl sularının kontrolsüz olarak alkol mayalanması sonucunda ortaya çıktığı düşünülen sirke, bir evde tuz gibi var olması gereken bir ürün. Kullanım alanı öylesine çok yaygın ki, “buna da mı çözüm sağlıyor” diyeceğiniz çok başlığa sahip.

Ara ara sirke ile ilgili yazılar paylaşmaya devam edeceğimizi söyleyerek bu ilk yazıyı elma sirkesine ayırmak istiyoruz.

Termometreler 48 Dereceyi Gösterdi, Urfalılar Balıklıgöl'e Akın Etti Termometreler 48 Dereceyi Gösterdi, Urfalılar Balıklıgöl'e Akın Etti

HANGİ SİRKEYİ SEÇMELİ?

Üzüm, elma, ahududu, gül, pirinç, patates, bal, buğday hatta bira mayası başta olmak üzere onlarca malzemeden sirke yapılabiliyorken en çok kullandığımız, en çok sevdiğimiz ve de yapımı en zor olanlar gibi kategoriler açılabilir.

En çok kullanılan açık ara farkla üzüm sirkesi; en pahalı olanı balzamik, tedavi edici özelliği ile elma sirkesi ise altın madalya sahibi. 

Bu muhteşem şifanın çok iyi ürünleri piyasada evet satılıyor. Ancak ev yapımı elma sirkesi gibi şifanın şahı başka bir ürün yok!

EV YAPIMI ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Meraklıları için yazar Marie France Muller’in sonuç garantili tarifini paylaşıyoruz. Ancak unutmayın ki, eğlenceli olduğu kadar sirke yapmak hiç kolay değil. Malzeme ve yöntem önemli. İşlem görmemiş elmaları bulmakla işe başlayın öncelikle. Çünkü nadir elementler açısından zengin elmanın doğal yöntemlerle üretilmiş ve saklanması için üzerine çeşitli kimyasalların sıkılmamış olması şart.

Kullanacağınız elmaların yarısı ekşi diğer yarısı da tatlı olsun. Kabuklarını soymadan iri parçalar şeklinde doğrayın. Kararmasını bekledikten sonra katı meyve sıkacağında suyunu sıkın.

Elma suyunu ağız kısmı dar bir kabın mümkünse testinin içine doldurun. Kabın ağız kısmı dar olsun ki üzerine bir balon takın. Mayalanma başlayıp devam ettikçe balon şişecek ve suyun hava ile teması kesilecektir. Elma suyunun içinde bulunan şeker alkole dönüştükten sonra bir elma şarabı elde edeceksiniz. Mayalanma süresini hızlandırmak istiyorsanız ortam ısısının 25-26 derecede olması yeterli. Maksimum 6 hafta süre sürecektir bu işlem, elmaların kalitesi ve ortam ısısına bağlı olarak.

Elde ettiğiniz elma şarabını bu sefer ağız kısmı çok geniş bir kabın içine doldurun. Üzerini toz ve sinekten korumak için çok ince dokulu bir kumaş (tülbent) ile örtün. İkinci mayalanma başlayacak bu şekilde. Elinizde ev yapımı sirke varsa bir miktar ekleyebilirsiniz. Bunun da sebebi, ikinci mayalanma işlemi aylar süreceği için süreci biraz hızlandırmak.

Bir hafta sonra kabın üzerini hava almayacak şekilde bir kapakla kapatın. Güneş görmeyen mümkünse serin bir yerde sirkeyi olgunlaşmaya, uyumaya bırakın. Üzerinde beyaz, şeffaf halka biçimli sirke anası oluşup keskin kokusu geldiğinde sirkeniz hazır demektir. Süzün ve cam şişelere doldurup kullanın.
Sulandırıp ve bal ilavesiyle sabahları düzenli olarak için.

Ağrı ve hijyen için suyla karıştırıp gargara olarak kullanın.

Salata soslarına ekleyin.

Antiseptik olduğu için her türlü alanın temizliği için uygun.

Ateş düşürücü özelliğe sahip. Kompres yapmada kullanılabilir. 

Bayılanı ayıltır!

Durulama suyuna eklenirse saçları ışıl ışıl yapar.

Arı, sivrisinek sokmalarının yangısını azaltır. 

Sebze ve meyvelerin hijyenini sağlamada etken. 

Su, elması sirkesi, bal karışımı hazımsızlığa birebir.

Kulak ağrısını dindirmede faydalı. 

Editör: Urfadasin Haber