Şanlıurfa'da ve Türkiye'nin dört bir yanında milyonlarca emekliye verilecek bayram ikramiyesinin miktarında hükümetin artış yapacağı bildirildi.

Hükümet, bayramdan önce yasalaşması gereken bazı acil düzenlemeleri, ramazan ayı içerisinde oluşturulacak bir torba teklif ile Meclis gündemine getirme hazırlığına girişti.

Teklifler arasında emeklilerin bayram ikramiyesinin her yıl otomatik olarak arttırılması da var. Bunun için yasal düzenleme yapılarak, “Her yıl enflasyon oranında arttırılır” hükmünün konulması planlanıyor.

Gözden kaçırmayın

Liradaki Değer Kaybını Fırsata Çevirdi! Gözaltına Alındı Liradaki Değer Kaybını Fırsata Çevirdi! Gözaltına Alındı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, son torba teklif üzerindeki çalışmaları henüz bitirmişti. Bakanlıkların acil talipleri üzerine yeni bir torba teklif üzerinde çalışmanın başladığı ortaya çıktı.

HER YIL OTOMATİK ARTIŞ

Hürriyet'te Nuray Babacan'ın aktardığı habere göre, bu konuda Maliye Bakanlığı ve AKP'nin ekonomi kurmayları bir çalışmaya başladı. Bütçeye maliyeti hesaplanıyor. Toplantılarda, bayram ikramiyesinin 2 bin lira olması yönünde görüşler dile getirildiği aktarıldı. Maliyetin çok yüksek olacağının öne sürülmesi üzerine, bunun bir kurala bağlanması ve her yıl otomatik bir artış yapılması önerisi değerlendirildi. Bu görüş daha fazla ağırlık kazandı.

ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ

Emeklilere bayramlarda verilen ikramiyenin her yıl enflasyon oranında artırılması planlanıyor. Enflasyon oranında artırılırsa, bu ramazan bayramında bin 100 lira olan ikramiye tutarı, bin 500 civarına yükselecek. Tartışmaları bitirmek için düzenlemenin yasayla yapılması ve hazırlanan torba teklifin içine konulması önerildi. Böylece her yıl ayrı bir düzenleme yapılmasına gerek kalmayacak.