En iyi kurbanlık hangisidir, seçtiğiniz hayvan yağlı mı yoksa etli midir, sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İşte Pirinç Suyunun İnanılmaz Faydaları! İşte Pirinç Suyunun İnanılmaz Faydaları!

Kurbanlık seçimi yapmakta zorlanıyorsanız veterinerlik fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Birol Dağ'ın tüyolarına kulak verin deriz.

Kurbanlıkların iri ve diri olması gerekiyor. Kurbanlık seçilirken, kör, topal, tüyleri mat kurbanlıklar alınmamalı. Tüyleri parlak kurbanlıklar tercih edilmeli. Vücudunun herhangi bir yerinde bir sakatlık bulunmaması gerekiyor.

İYİ KURBANLIK NASIL ANLAŞILIR?
İyi bir kurbanlık seçmenin pratik yolu hayvanın kavram noktalarının elle kontroledilmesiyle olur. Peki kavram noktası hayvanın neresidir?

Hayvanların kavram noktalarından en bilineni hayvanın bel bölgesidir.  Bu bölge elle yoklandığında kemik değil, dolgunluk hissedilmelidir. Şayet elinize kemik geliyorsa o hayvanı almayın.
İYİ KURBANLIK NASIL ANLAŞILIR?

-Besili hayvanlara yandan ve üstten bakıldığında hayvanın vücudu geniş bir dikdörtgen, arkadan bakıldığında ise kare şeklinde olmalı, gövde silindir gibi yuvarlak bir yapı arz etmelidir.

-Sağlıklı besi hayvanları hareketli olup, bakışları canlı, derileri elastik, kıl örtüleri de parlaktır.

-Tam etli hayvanlarda butlar dolgun ve dışa doğru bombelidir (dışbükey), vücut çıkıntıları ve bel çukurluğu belirsizdir, kaburgalar elle bastırıldığında hissedilemez, sırt-bel kasları geniş ve sağrı düzgündür, boyun kalın ve vücutla bağlantısı güçlüdür, karın ise sarkık değildir.

-Yağ kavram noktaları olarak adlandırılan kuyruk sokumu çukuru ve döşün (ön bacakların yukarda vücuda birleştiği ön kısım) aşırı dolgun olması hayvanın yağlandığının bir göstergesidir.
-Geniş ve kısmen dolgun bir döş, hayvanın tam olarak besilendiğini ve istenilen oranda yağlandığını gösterir.

HAYVANDAN KAÇ KİLO ET ÇIKACAĞI TAHMİN CETVELİ

Doç. Dr. Dağ, canlı büyükbaş hayvanların bir miktar yanılma payı ile birlikte yaklaşık kaç kilogram gelebileceğini ise ”göğüs çevresine göre ağırlık tahmin cetveli” yardımıyla herkesin kendisinin pratik bir şekilde tespit edebileceğini söyledi.
Bu işlemi yapabilmek için pazara çıkarken yanınıza bir mezura alın. Hayvanın ön ayaklarının hemen arkasından göğsünü, sırtına kadar çepeçevre ölçün. Göğüs ölçüsünün santimetre cinsinden sonucu, söz konusu tahmin cetvelindeki ‘canlı ağırlık”değerleriyle eşleştirilir. Bu canlığı ağırlığın tokluk durumuna göre değişmekle birlikte yüzde 55-65’i ise size hayvanın çıkaracağı gövde et miktarını yaklaşık olarak verecektir. 
KURBANLIK KAÇ YAŞINDA OLMALI?

Kurbanlık alırken davarın yani koyun ve keçilerin 1, sığır yani inek, dana, tosun, boğa, manda ve düvelerin 2, devenin de 5 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Küçük baş hayvanlarda bir ayrıcalık olarak, en az 6 ayı geçmiş ve iri olan kuzular da kurban olabilmektedir.
HANGİ HAYVANLARLAR KURBAN OLMAZ?


Tek gözü kör, topal, dişlerinde yarısı kadar eksiklik olan, kulağı ve kuyruğunun çoğunluğu olmayan, bir ayağı kesik, yaralı ya da kırık olan, burnu veya dili kesik ya da büyük bölümü olmayan, ölmek üzere olan hasta hayvanlar ile gebe olanlardan kurbanlık olmazlar.