Birkaç kilo fazlalık, kendini halsiz hissetme gibi sorunlar, genellikle beslenmeyle ilişkilidir. Uzun vadede sağlıklı bir yaşam ve rahat bir yaşlılık için endişelenenler ise mutlaka yemekle olumlu bir ilişki kurması gerekiyor.

Herkesin vücudu kendine özgü bir yapıya sahip olsa da bazı değişiklikler herkesin üzerinde benzer olumlu etkilere sahiptir. Mide bulantısı, şişkinlik gibi semptomlar yaşamamak için düzenli bir beslenmenin yanı sıra hafif bir diyetle yaşamınızı tümüyle değiştirebilirsiniz. İşte o ufak ama hayatınızı değiştirecek ipuçları…

0x0-enerjinizi-tavan-yaptiriyor-gobek-yagindan-eser-birakmiyor-haftada-2-avuc-yemek-bile-yeterli-1655705088217

TAM TAHILLAR TÜKETİN

Günlük yaşamımızda ekmek tüketimi yoğun olsa da yeterli lif alınamaması yaygın bir sorundur. Tam tahıllı gıdalara geçmek ise alınan lif oranını artırmanın en doğru yöntemi. Bu nedenle beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketmeniz önemlidir.

Pirinç tüketimi konusunda esmer pirinç tercih etmeniz de oldukça önemli bir sağlıklı değişim olacaktır. Ayrıca makarnayı seviyorsanız, kepekli makarna tercihi, oldukça büyük bir etki sağlayabilir.

Tam tahıllı besinlerin vücutta parçalanması daha uzun sürer. Bu durum ise daha tok kalmanızı sağlayarak aşırı yeme sorununun önüne geçer.

0x0-enerjinizi-tavan-yaptiriyor-gobek-yagindan-eser-birakmiyor-haftada-2-avuc-yemek-bile-yeterli-1655705090220

YETERLİ MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİ

En yanlış beslenme stilinin ana noktalarından biri; yeterince meyve ve sebze tüketiminin olmamasıdır. Bitki bazlı beslenmenin faydaları tartışılmayacak kadar iyi bilinir. Üstelik bu farklı "renklere" sahip sofralar kurarak sağlıklı bir beslenme sistemi oluşturabilirsiniz.

Kahvaltı veya atıştırmalık olarak küçük bir parça meyve ile başlamak oldukça yararlı olacaktır. Maksimum fayda sağlamak için yediğiniz sebzelerin miktarını ve çeşitliliğini sürekli olarak artırın.

Hedeflemeniz gereken minimum miktar günde beş porsiyondur. Ancak dengeli beslenmeye çalışıyorsanız, bundan daha fazlasını hedeflemeniz daha fazla fayda sağlayacaktır.

TÜKETTİĞİNİZ BAKLİYAT ORANINI ARTIRIN

0x0-enerjinizi-tavan-yaptiriyor-gobek-yagindan-eser-birakmiyor-haftada-2-avuc-yemek-bile-yeterli-1655705084617

Bakliyat, fasulye, bezelye, nohut ve mercimek gibi ana besin kaynaklarının arasında bulunan ürünlerdir.

İnsanlar; genellikle fasulye tüketse de aslında yeterli bakliyat oranına ulaşamazlar. Fakat oldukça kolay şekilde beslenmenize ekleyebileceğiniz bu ürünler, ihtiyaç duyduğunuz lif, bitki bazlı protein gibi hayati besin maddelerini almanızı sağlar.

Bu ürünleri eklemek için sebze yemeklerinin yanına nohut, fasulye gibi ek yapabilir veya sebzeler ve baklagilleri birleştirerek harika bir menü oluşturabilirsiniz. Örneğin; bamya yemeğine ekleyeceğiniz nohut, hem büyük bir lezzet şöleni hem de sağlık deposu bir tarif hazırlamanızı sağlar.

DAHA FAZLA SU İÇİN

0x0-enerjinizi-tavan-yaptiriyor-gobek-yagindan-eser-birakmiyor-haftada-2-avuc-yemek-bile-yeterli-1655705085687

Herkesin bildiği, ama etkisinin önemsenmediği bir başka adım ise yeterli su tüketimidir. Baş ve kas ağrıları, ağız kuruluğu gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorsanız, yeterince su içmemiş olma ihtimaliniz yüksektir.

Düzenli olarak yanınızda taşıyacağınız bir şişe küçük su, çok daha fazla su tüketmenizi kolaylaştırır. Önerilen miktar günde yaklaşık iki litre olsa da bundan fazlasını da tüketmeniz sorun olmayacaktır. Yine de vücudun suyu yeterince hızlı işleyemediği için hiponatremiyi önlemek için saatte bir litreden fazla içmemeye dikkat etmek de önem taşır.

Diyetinizi daha iyi hale getirmek için su içmek, oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir. Yeterli seviyede su tüketimi, açlık hissini de bastırır. Böylece yoğun kalori alımından kaçınabilirsiniz.

0x0-enerjinizi-tavan-yaptiriyor-gobek-yagindan-eser-birakmiyor-haftada-2-avuc-yemek-bile-yeterli-1655705164862

Tüm bunların yanı sıra diyet yaparken olumlu sonuçlar elde etmek için sabırlı olmak büyük bir önem taşır. Uzun vadeli düşünmek ve kademeli değişiklikler yapmak, hem daha kalıcı hem de sürdürülebilir bir sonuçlara ulaşmanızı mümkün kılar.

Fazla kilolardan kurtulmak için yapacağınız bu ufak değişiklikler, hayatınızı büyük oranda değiştirebilir. Üstelik bu değişikliklerle açılan kalori farkı sayesinde göbeğinizde, kalçanızda ve belinizdeki incelmeyi görebilecek, hatta ruh halinizdeki değişimi bile gözlemleye başlayabileceksiniz.