Emeklilik planı yapanlara güzel haber! Erken emeklilik imkanı doğdu. Tarih değişiyor. İki yıl daha erken emekli olmak mümkün oluyor.

Uzun süre çalışma hayatında olan kişiler ne zaman emekli olacaklarını araştırmaya başlıyor. Emeklilik tarihini öne çekmek isteyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Emeklilik yaşı işe girilen tarihe göre değişiyor. Çalışma mevzuatında bazı durumlarda erken emekli olma imkanı bulunuyor. Örneğin engelli vatandaşların emekliliğinde yaş şartı aranmıyor. Ayrıca engelli çocuğu bulunan kadın çalışanlar da erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Engelli ve engelli çocuğu olanlara kolay emekli olma imkanı sağlanıyor. Bunların dışında kadın çalışanlar doğum borçlanması, erkek çalışanlar ise askerlik borçlanması yolu ile erken emekli olabiliyor. İşte erken emeklilik imkanı ile ilgili detaylar...
Erken emekli olmak herkesin hayali. Bazı durumlarda bu hayal gerçekleşebiliyor. Erkenler askerlik borçlanması ile emeklilik tarihlerini iki yıl öne çekebilirler. Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan erken emeklilik ile ilgili kendisine gelen, "1968 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim 4 Aralık 2000. Toplam 7707 gün prim ödemem var. Askerden önce sigortam yoktu. 18 aylık askerliği borçlanarak bedelini yatırdığım durumda en erken hangi yaşta emekli olabilirim? 60 olan emeklilik yaşım 18 ay daha geri çekilir mi?" sorusunu şöyle yanıtlıyor;

Sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik yapanlar askerlik borçlanması yaparlarsa bu durum sadece prim gün sayılarını artırır, emeklilik yaşını erkene çekmez. Ancak çalışmaya başlamadan ve sigortalı olmadan önce askerlik yapanlar isterlerse askerlik sürelerini borçlanabilirler, böylece emeklilik yaşını da erkene çekerler. Yani, borçlanacağınız gün sayısı kadar emekliliğiniz erkene çekilir ve bu da emeklilik yaşını etkiler. Bu durumda 18 ay askerlik borçlanması yaparsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.
Peki askerlik borçlanması nedir? Kimler borçlanarak emeklilik tarihini öne çekebilir? Askerlik borçlanması ödemesi 2022'de ne kadar oldu? Borçlanarak emekli olmayı planlayanlar için konunun detayları...

ASKERLİK BORÇLANMASI NEDİR?

Erkek sigortalıların askerlik görevlerini yapmak için çalışma hayatlarından ayrılmaları veya ara vermeleri bu dönemde sigortalılık durumlarının devam etmemesine neden olmaktadır. Bu durum emeklilik yaşını etkilemektedir.

Gözden kaçırmayın

Karşıyaka’daki Dev Kompleks Açılıyor Karşıyaka’daki Dev Kompleks Açılıyor

Askere giden erkeklerin, askerlikte geçirmiş oldukları sürenin ya tamamının ya da belli bir kısmının emeklilikte geçerli olmak üzere yaşlılık malullük ve ölüm primi yatırılmasına askerlik borçlanması denir. Askerlik borçlanması ile askerde geçirilen günler kişinin prim gün sayısına eklenmektedir. Askerde geçirilen sürenin tamamı veya bir kısmı için borçlanma yapılabilir.

2022 ASKERLİK BORÇLANMASI NE KADAR?

2021’de askerlik borçlanması günlük en düşük 38,15 TL, en yüksek ise 286,20 TL olarak belirlenmişti. 2022 asgari ücretinin belirlenmesiyle askerlik borçlanması da en düşük 57.15 TL en yüksek 429 TL oldu.


ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Askerlik Borçlanması Şartları Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir: SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı gibi sigorta kanunu kapsamında olan kurumlar üzerinden askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Borçlanacağınız tarihteki sigortalılık durumunuz esas alınmaktadır. Zorunlu sigortalılık durumu sona ererse Bağ-Kur üzerinden borçlanma yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması başvurunuz kabul edilirse 1 ay içerisinde ücretinizi yatırmanız gerekmektedir.

ASKERLİK BORÇLANMASINA NASIL BAŞVURULUR?

E-Devletten askerlik borçlanması başvurusu yapabilmek için öncelikle PTT şubelerinden alacağınız e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranız ile sisteme girmeniz gerekmektedir. Arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazınız. Sonrasında 4B Askerlik Borçlanması Başvurusu sekmesine tıklayınız. Sonrasında sağ üst kısımda Yeni Başvuru yazan yere tıklayınız. Burada başvuru türünü seçtikten sonra başvurunuzu yaparak askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Askerlik Borçlanması Şartları Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir: SSK, Bağ-Kur ve Emekli sandığı gibi sigorta kanunu kapsamında olan kurumlar üzerinden askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Borçlanacağınız tarihteki sigortalılık durumunuz esas alınmaktadır. Zorunlu sigortalılık durumu sona ererse Bağ-Kur üzerinden borçlanma yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması başvurunuz kabul edilirse 1 ay içerisinde ücretinizi yatırmanız gerekmektedir.