Köyün tarihi Roma dönemi kaya mezarlarının olduğu alan olan Xarêbe mevkî (Ziyaret Tepesi) ve Seyyid İbrahim Bin Ahmed El- Rifai Hazretlerinin Türbesinde binlerce insan bir araya geldi.

Buluntu Hocanında sağlığında buraya gelip bu zatın önemli bir Allah dostu olduğunu beyan ettiği biliniyor.

80 yıldır süregelen geleneği hiç bozmadan pilav gününe katılan binlerce kişi, sabahın erken saatlerinde geldikleri Esemkulu Ziyaret Tepesi'nde aileleriyle birlikte piknik yaptılar.

Büyüklerin, çocukların yanı sıra top oynayan ve ip atlayan gençler renkli görüntülere sahne oldu. Baharın gelmesiyle birlikte Esemkululu ve civar köylerden de katılanlar oldu.

Türkiye’de ilk fıstık ağacının da ekildiği ve Urfa Fıstığının anavatanı sayılan Esemkulu Köyü'nde köylüler tarafından düzenlenen "80. Geleneksel Esemkulu Pilav Günü Etkinliği'nde bir araya geldi ve imece usulü pişirilen etli pilavdan yediler.

Şanlıurfa’da Otomobil Yangını Şanlıurfa’da Otomobil Yangını

YAĞMUR DUASI YERİNE ŞÜKÜR DUASI YAPTILAR Kuraklıktan dolayı her yıl yağmur duası yapılan "Geleneksel Esemkulu Pilav Günü Etkinliği'nde bu yıl diğer yılların aksine yağmurlu geçti ve şükür duası yapıldı.

Köy imamı tarafından cemaat ile kılınan öğlen namazının ardından şükür duası yapan binlerce kişi, Cenabı-ı Allah'a duydukları şükranı ifade ettiler.

Esemkulu Köyü ve civar köylerden de katılım olduğu gözlemlenmiştir. Köylülerin birlik dayanışması ile yapılan etkinlikte;

Tureb Denetim Kurulu Başkanı ve Şuro Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Genel Sekreteri Müslüm Çoban “emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Köyün muhtarı Mehmet Öncel ile etkinlikte ve pilavın pişirilmesinde, dağıtılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Yılda bir de olsa insanlar bir araya gelip hasret gideriyorlar. Tarihi ve manevi bir mekanda bir araya gelmek güzeldi “ ifadesini kullandı.