Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye genelinde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri aracılığı ile ev hayvanlarını kayıt altına alıyor.

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, il merkezinde ve ilçelerde, evlerinde hayvan besleyen hayvan severleri, hayvanlarına kimlik çıkartmaları için Tarım ve Orman Bakanlığını duyurusuyla uyardı.

Evlerinde hayvan besleyenlerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar, hayvanlarına kimlik çıkartılması için  süre verildiğini hatırlatan Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında   “Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) ile can dostlarımızı kimliklendiriyor, kayıt altına alıyoruz. Bu işlemler, il ve ilçe tarım müdürlüklerimiz ile veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır.  Son başvuru tarihi: 31 Aralık 2022.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamada bugüne kadar 393 Bin 771 Ev Hayvanı Mikroçip İle Kimliklendirildiğini bildirdi. 

İtalyan Ressam Savaş Mağduru Çocukları Resmetti İtalyan Ressam Savaş Mağduru Çocukları Resmetti

Öte yandan Ev Hayvanı Kayıt Sistemine (PETVET) mikroçip uygulamasıyla, hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor. 

Ayrıca aşı bilgileri, sahip değişikliği, kayıp durumu ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri de kayıt altına alınıyor.  Bu Kapsamda 1 Ocak 202tden Bugüne Kadar 231 Bin 685 Köpek , 162 Bin 75 Kedi 11 Gelincik kimliklendirildi.