Şekersiz, az kalorili ve enfes bir dondurma tarifi arıyorsanız, sizin için beslenme ve diyet uzmanından ev yapımı limonlu ve şekersiz dondurma tarifi aldık.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Betül Merd, iki top light dondurmanın 1 porsiyon meyveye; 3 top sade dondurmanın 1 dilim ekmek+1 su bardağı süt+1 porsiyon meyveye eşdeğer olduğunu belirtiyor. Dondurma haftada 1-2 kez günlük diyete eklenebiliyor. Önemli olan sıklığının ve miktarının ayarlanması. Unutmamak gerekiyor ki dondurmanın lezzeti arttıkça kalori ve yağ oranı da artıyor. Meyveli ve sütlü olan dondurmalar ise genelde daha düşük yağ oranına sahip oluyor.

62b19d2be4bfdc12e08fc805

EVDE YAPILABİLECEK LİMONLU VE ŞEKERSİZ DONDURMA TARİFİ 

MALZEMELER

1,5 su bardağı süt

1 limonun suyu (Limon çok sulu değilse daha fazla kullanabilir)

1 limon kabuğu

1 yemek kaşığı bal

Yarım çay kaşığı zerdeçal

Urfa’dan 81 ile Yöresel Yemekler Gönderiliyor Urfa’dan 81 ile Yöresel Yemekler Gönderiliyor

LİMONLU VE ŞEKERSİZ DONDURMA TARİFİ

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra bir kalıba alıp dondurucuya koyun.

İyice donana kadar karışımı dondurucuda bekletin.

Donduktan sonra karışımı bir mutfak robotuna koyup karıştırın.

Kıvamına göre 4-5 yemek kaşığı kadar süt ilave edebilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı tekrardan 30 dakika kadar dondurucuda bekletin.

Ardından kişi başı 2 top olacak şekilde servis edebilirsiniz.

62b19d2be4bfdc12e08fc803

HAZIR DONDURMA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? 

Betül Merd, "dondurma almadan önce etiket bilgilerinin kesinlikle okunması gerekir" diyor. Ayrıca dondurma, uygun koşullarda üretilmediği ve saklanmadığı zaman bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İnsan sağlığını tehdit eden patojen bakteriler, dondurmanın ana maddesi olan süt ve süt ürünlerinde uygunsuz koşulların da etkisiyle çok hızlı bir şekilde çoğalabiliyor. Bu nedenle soğuk zincirin korunması çok önemli. Soğuk zincirin bozulması, dondurmadan zehirlenmeye yol açabiliyor.

DONDURMANIN BOZULDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

Doğru koşullarda saklanan dondurmanın dokusu pürüzsüz bir kıvamda. Eğer dokuda bu pürüzsüzlüğü görmezseniz o dondurmadan şüphelenmek gerekiyor. Kristalleşme ve buz parçacıkları, dondurmanın bir kısmının hava olması nedeniyle oluşur. Bu nedenle içinde kristalleşme ve küçük buz parçacıkları oluşan dondurmaların bozulmuş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Dondurmanın bozulmuş olabileceğine dair bir diğer ipucu ise şu: Dondurma eğer uygun olmayan koşullarda saklanırsa, içerdiği havayı kaybediyor ve aynı zamanda hacmi küçülüyor. Bu sırada da dokusu pürüzlü hale geliyor. İşte bu nedenle dondurmayı yemeden önce incelemenizde fayda var.