Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT ile birlikte 2 buçuk milyon insanın emekli olacağını duyurdu. Emekli olmak için internet aracılığıyla başvuru yapmanın mümkün olduğu açıklanınca milyonlarca kişi e-Devlet'in yolunu tuttu. Olması gerekenden fazla ziyaretçi sebebi ile e-Devlet'te zaman zaman duraksamalar meydana geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Beştepe'de, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in katılımı ile emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde nihai karar çıktı.

Erdoğan, milyonlarca insanın beklediği EYT ile ilgili son açıklamayı yaparken yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını duyurdu. Erdoğan, tartışmalara neden olan yaş sınırı konusu hakkında da herhangi bir yaş sınırının uygulanmayacağını kaydetti.

E-DEVLET ÇÖKTÜ

2 buçuk milyon kişinin emekli olabileceğinin açıklanmasının ardından ise vatandaşlar, emeklilik talebi yollayabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) önce e-Devlet'in yolunu tuttu. Bu sebep ile dün akşamdan itibaren emeklilik hakkı kazanan kişilerin başvuru talebiyle e-Devlet'e girmesi sonucu sistemde çökme meydana geldi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

SGK’ya gitmeden, e-devlet üzerinden işlemleri yapmak mümkün. e-Devlet üzerinden izlenecek yol ise şöyle;

*e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘aylık', ‘emekli', ‘gelir' kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi'ne tıklanacak.

GAP’ta Kuraklık Çanları Çalmaya Başladı! Hububatta Büyük Tehlike!  GAP’ta Kuraklık Çanları Çalmaya Başladı! Hububatta Büyük Tehlike! 

*Gelen ekranda ‘yeni başvuru' sekmesi tıklanacak ve tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığı' seçilecek.

*SSK kapsamında aylık talep edecekler ‘4A SSK', Bağ-Kur kapsamında ise ‘4B Bağ_Kur' seçilecek. Bundan sonraki adımda da altta yer alan ‘başvur' butonu tıklanacak.

*TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana gelecek. Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak ve diğer iletişim bilgileri doldurulacak.

*‘Aylık alıyor mu?' sorusunda da ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı verilecek. Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK'ye gönderilmiş olacak.