Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti üyeliğinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Başkan Kırıkçı " 10 Gün İçinde Hizmete Girecek" Başkan Kırıkçı " 10 Gün İçinde Hizmete Girecek"

AK Parti Üyeliği ve Milletvekilliğinden istifa ettiğini sosyal medya hesabından açıklayan Fakıbaba, istifa açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 

"2003'te üyesi olduğum AK Partide değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum. 

Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum. 

Ak Parti Üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye Milletvekilliğinden de istifa ediyorum. inşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur. "

Ahmet Eşref Fakıbaba Kimdir ?

Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 16 Aralık 1951 tarihinde Şanlıurfa‘nın Birecik ilçesinde doğmuştur. Birecik Lisesinden mezun olduktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1975 yılında doktor olarak mezun oldu.Ahmet Eşref Fakıbaba, 1982 yılırdım hastanesinde genel cerrahi uzmanlığını tamamladı. Aynı yıl Iğdır Devlet Hastanesinde göreve başladı. 2 yıl Başhekimlik yaptıktan sonra 1984 yılında Birecik Devlet Hastanesine geçiş yaptı. 1992 yılında Şanlıurfa SSK Hastanesine tayin oldu.

1994-2004 yılları arasında  eski adı SGK Hastanesi olan Balıklıgöl Devlet Hastanesinde Başhekimlik hizmetinin ardından 28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AK Parti‘den Şanlıurfa Belediye başkanlığına aday oldu ve kazandı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise bağımsız aday oldu ve yine kazandı. Sonra’dan Saadet Partisi‘ne katıldı ancak Numan Kurtulmuş‘un parti’den ayrılış nedenini göstererek parti’den istifa etti.

 Ahmet Eşref Fakıbaba, 2009 yılında bağımsız olarak girdiği yerel seçimlerinde 77.997 oy (%44) alarak Şanlıurfa Belediye başkanı seçildi. 22 Ocak 2013 tarihinde  gelen ısrarlı teklif üzerine  yeniden AK Parti‘ye katıldı.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde milletvekili genel seçimlerinde AK Parti Şanlıurfa milletvekili seçildi. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ahmet Eşref Fakıbaba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirildi. Yeni görevini Faruk Çelik‘den teslim aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen  Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Evli ve 3 çocuk babasıdır.