Eski Tarım Bakanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Fakıbaba, etin fiyatının süte bağlı olduğunu söyledi.  

Sütçünün kazancı artması durumunda et fiyatlarının düşeceğini dile getiren Fakıbaba " Etin fiyatı süte bağlıdır. Siz sütün fiyatına gerekli değeri vermediğiniz zaman ülkede et 250 liraya gelecektir .”dedi.

 “Süt üreticilerine gerekli kazancı sağlamadığınız müddetçe etin fiyatı artar” uyarısı yapan  “Süt üreten adam zarar etmeyecek. Sütü 5 liraya mı üretiyor… 7 lira vereceksin. Siz günlük düşündüğünüz zaman enflasyon zaten yükselir” uyarısı yapan Fakıbaba, Sözcü yazarı Aytunç Erkin’e konuştu ve şu tespitlerde bulundu:

“ANALARI KESTİRMEYECEKSİN”

Gözden kaçırmayın

Sigara Tiryakilerini Üzecek Haber! 9 Lira Zam Geliyor Sigara Tiryakilerini Üzecek Haber! 9 Lira Zam Geliyor

“Analar kesime gittiği zaman böyle oluyor. Süt, tereyağ, peynir fiyatları artıyor. Ondan sonra da kesilecek hayvan kalmıyor. Anaları kestirmememiz gerekiyor. Benim dönemimde gerçekten insanların et ihtiyacını karşılayacak ithalat yapılırken, içeride de açığı kapatmak için çalışmalar yapılıyordu. Şu da önemli: 2018'i buzağı yılı ilan ettik. Buzağıya gözünüz gibi bakacaksınız. O zaman et fiyatı düşer!

“SİSTEM OTURTAMADIK”

Planlama birinci derecede önemli. Şunu söylüyorum: Arkadaşlar bize üç yıl müsaade edeceksiniz. Esasında bütün bakanları samimi ve çalışkan buluyorum. Burada sorun şu: Sistem oturtamadık. Ahmet gelir, Mehmet gider ama sistem olmazsa olmaz. Bugünkü bakanımız da bu işi biliyor ve işin ehli insan.

“BENİM ONLARA İHTİYACIM YOKTU Kİ! DEVLETİM BEN!”

Et firmalarından baskı görmedim. Emin olun, hepsi geldi, çayını, kahvesini içti. Ben zaten yolumu çizmiştim! Ben birinci elden, onların aldığı yerden bakanlığımız alıyordu. Benim onlara ihtiyacım yoktu ki! Devletim ben! Onların yaptığını ben neden yapamayacağım. Devletim ben, altını çiziyorum.

“FİYAT GARANTİSİ ŞART”

Kendi dönemimde hazırladığım plan şuydu: Üç yıl içinde buzağıyı, anayı korursak, süt üreticisine sahip çıkarsak ithalata gerek kalmayacaktı. Fiyat garantisi vereceksin üreticiye. 10 liraya ürettiği malı 12.5 liraya alacaksın ve garanti olacak. O zaman mazot 100 lira olmuş, sorun olmaz. Enflasyon yükselir ama yavaş yavaş da düşer. Üretici kar edecek! Toprağı bırakır yoksa.