BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR 
Karanfil, bağışıklık desteği için alabileceğimiz en iyi yiyeceklerden biridir çünkü içerdiği C vitamini sayesinde vücuttaki beyaz kan hücrelerinin miktarını artırarak enfeksiyonlarla savaşmamıza yardımcı olur.

SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİR 
Karanfil, sindirim enzimlerinin salgılanmasını arttırdığı için sindirim sorunlarına çare olarak kullanılabilir. Ayrıca mide bulantısını da azaltırlar. Karanfil, sindirim sağlığını geliştiren ve kabızlığı önlemeye yardımcı olan liflerle doludur. Karanfil ile sindirim sorunlarını tedavi etmenin en iyi yolu, karanfili toz halinde veya balla kavrulmuş olarak tüketmektir.

DİŞ AĞRILARINI DİNDİREBİLİR 
Karanfil lokal anestezik özelliği de sahiptir. Diş ağrınız varsa, diş hekimine gidene kadar rahatsızlığı gidermek için rahatsız edici dişin üzerine bir karanfil yerleştirin.

KARACİĞERE KATKIDA BULUNUR 
Karaciğer vücudumuzun detoksifikasyonundan ve aldığımız ilaçların metabolize edilmesinden sorumludur. Karanfil yağında bulunan öjenol karaciğer fonksiyonunu iyileştirir.

KEMİKLERİNİZ VE EKLEMLERİNİZ İÇİN İYİDİR 
Karanfil, kemik ve eklem sağlığını destekleyen flavonoidler, manganez ve öjenol gibi bazı elementleri içerir. Bu maddeler kemik yoğunluğunu arttırır , kemik dokusunun oluşumunda görev alır ve sağlıklı mineralleri kemiklerimize taşır.

Çok Sık Sorulan Bir Soru;Çok Su İçmek Prostata İyi Gelir mi? Çok Sık Sorulan Bir Soru;Çok Su İçmek Prostata İyi Gelir mi?

ANTİOKSİDANLARLA DOLUDUR 
Karanfil polifenollerin bir numaralı ve en güçlü besin kaynağıdır. Polifenoller, bitkileri yediğimiz zaman emdiğimiz mikro besinlerdir. Kolesterolü ve kan basıncını düşürürler, atardamarların fonksiyonlarını ve esnekliğini geliştirirler ve yaşam süresini uzatırlar.

KAN ŞEKERİNİN DÜZENLENMESİNE YARDIMCI OLABİLİR 
Karanfil , vücutta insülin gibi davrandığından, şeker hastalığı gibi kan şekeri sorunu olan kişiler için mükemmeldir. Kanınızdaki fazla şekeri hücrelerinize aktarmanıza, dengeyi yeniden sağlamanıza ve kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olurlar.

KANIN PIHTILAŞMASINI YAVAŞLATIR 
Karanfilde bulunan öjenolün kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı bilinmektedir. Bunun kan inceltici ilaçlarla kötü tepki verebileceğini unutmayın. Diyetinize daha fazla karanfil eklemeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Editör: Urfadasin Haber