Şanlıurfa’dan da geçen Fırat Nehri’ne, Erzincan İliç’te bir maden işletmesinin patlayan borusundan 20 ton siyanür karıştı.

Şanlıurfa içme suyunun da alınıp arıtıldıktan sonra şehir şebekesine verildiği Fırat Nehri’nin suyuna siyanür karışmasından dolayı altın madeni işletmesine, 16 milyon 441 bin lira idari para cezası kesildi.

Urfa'da Para Kasasını Bebek Arabasıyla Çaldılar Urfa'da Para Kasasını Bebek Arabasıyla Çaldılar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyünde, 21 Haziran'da bir altın madeni işletmesinin yığın liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen sızıntının ardından bakanlığa bağlı çevre denetim ekipleri bölgeye sevk edildi.

Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak, eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Söz konusu tespitin analiz raporlarıyla teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler için numuneler alındı.