Bugüne dek kadınları en çok yoran temizliklerden biri hiç şüphesiz fırın temizliği olmuştur. Mutfak için geliştirilen robotlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da günümüz teknolojisi henüz fırın temizliğine bir çözüm bulamadı. Fırın temizliği kadınlar için yıllardır, ütüden sonra en zor iş olmuş, özellikle kirin üstünden zaman geçince tam bir baş belası haline geliyor.

Marketlerde alelade satılan fırın temizleyici ürünlerin birçoğu, kostik ve amonyak gibi toksik maddeler içeriyor. Bu maddeler, bildiğiniz gibi sağlığımız açısından ciddi derecede zararlı.

Sprey halinde kullandığımız bu temizlik malzemelerini sıktığımız anda, havada göremediğimiz kadar küçük tanecikler oluşur. Ve soluduğumuz bu maddeler ciğerlerimize ve cildimize maalesef hasarlar vermektedir.

Bu maddeler ile yapılan temizlik; cildimize zarar verdiği gibi gözlerimize ve en kötüsü pişirdiğimiz yemeklere bulaşarak, sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Sonra neden hasta oluyoruz sorusuna cevaplar arayıp duruyoruz.

Temizlik ve hijyene tabiki sağlığımız için önem veriyoruz bu en doğal hakkımız. Ama bazen mikropları yok etme pahasına, kaş yapayım derken göz çıkarıyoruz. Bugün sizlere Fırın temizliğinde çığır açacak tamamen zararsız bir yöntemden bahsetmek istiyoruz. Bu yöntem etkili olduğu kadar basit ve pratik. Üstelik tamamen sağlıklı.

FIRIN TEMİZLİĞİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

*1,5 su bardağı karbonat

*Çeyrek su bardağı beyaz sirke ( Bulamazsanız doğal elma sirkesini de kullanabilirsiniz)

*Yarım su bardağı akışkan sabun veya arap sabunu

*Ve Su

DOĞAL VE ETKİLİ FIRIN TEMİZLEYİCİSİ NASIL HAZIRLANIR?

Bir leğenin içerisine 1,5 su bardağı karbonatı, yarım su bardağı sabunu, çeyrek su bardağı sirkeyi ve yeterince suyu ilave edip güzelce karıştırın. Bu karışım, macun kıvamında sürülebilir bir temizlik malzemesi haline gelecektir.