Karaköprü ilçesi Karaköprü Kızılburç Mahallesindeki bazı fıstık ağaçlarında yaprak yerine farklı bir yapıda hastalık görüldü.

Kurumuş gibi görünen fıstık ağaçlarındaki çoklu sürgüler kuruyarak siyahlaşırken, üreticiler durumu İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirdi.

Fıstık ağaçlarını yerinde inceleyen ekipler, ağaçlardan aldıkları örnekleri Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitü Müdürlüğüne gönderdi.

Yapılan incelemede görülen hastalığın çoklu sürgün fitoplazma olduğu tespit edildi.

Şanlıurfa'da Yabancı Uyruklu Öğrencilere Sosyal Uyum Etkinliği Şanlıurfa'da Yabancı Uyruklu Öğrencilere Sosyal Uyum Etkinliği

Bunun üzerine İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy’un yönlendirmesiyle alanında yetkin kişilerin olduğu kişilerce bu hastalığa karşı 3 çeşitli uygulama başlatıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarında şu ifadeleri kullanıldı:

“İl Müdürümüz Mehmet AKSOY koordinesinde, Karaköprü Kızılburç Mahallesinde Antepfıstığı bahçesinde yerinde tespit çalışmaları yapıldı.

Bulaşık olan ağaçlardan numune alınıp Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitü Müdürlüğüne gönderildi ve sonuç raporunda ÇOKLU SÜRGÜN FİTOPLAZMA olduğu bilgisi verildi.

İl Müdürümüz Mehmet AKSOY yönlendirmesinde Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Değerli Hocamız Prof.Dr.İzzet ACAR,İl Müdür Yardımcımız İsmail ŞEYHANLI,Bitkisel Üretim Şube Müdürümüz Mehmet KIZILDEMİR,Ziraat Mühendisi Zehra MEZRELİ, İl Müdürlüğümüzden Ziraat Mühendisleri Nilüfer SERTKAYA ve Reşat BİLEN, GAPTEAM’dan Yüksek Ziraat Mühendisi Şahin MERDAN,Ziraat Mühendisi Ufuk RASGELDİ ile tekrar kontrolü sağlanıp,3 çeşit uygulama başlatılmıştır.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan