Şanlıurfa ve çevredeki 11 ilde görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla Nevali Otel’de bir araya gelen Çalışan Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilere unutamayacağı bir gece yaşattı.

Geç saatlere kadar süren gazeteciler gecesine Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Kaytan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Mücahit Avkıran, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Mardin AK Parti eski Milletvekili ve MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, belediye başkanları, çevre illerin cemiyet başkanları katıldı.

WhatsApp Image 2023-01-11 at 13.03.04 (1)

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, etkinlikte yaptığı konuşmada, tüm gazetecilerin gününü kutladı.

Valilik olarak her zaman gazetecilerin yanında olduklarını belirten Ayhan, “Her mesleğin kendine has zorlukları vardır hiçbir meslek bal, börek değildir büyüklerimiz hep öyle derdi dolaysıyla her mesleğin cilveleri varıdır. Basın camiası olmak, halkın sesi olmak güzel ama zorlukları da var bunların ikisi bir araya gelince işi güzel kılıyor. Tahir Bey’e teşekkür ediyorum görev yapan basın mensuplarımızı, idarecilerimizi, sivil toplum kurulanlarımızı, başka ilerde bulunan misafirlerimizi burada bir araya getirerek çok nesih ortam oluşturdu kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

“İmkansızlıklar İçerisinde Kıvrandıklarını Kamuoyu Bilmektedir”

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak, basının ülkenin dördüncü kuvveti olduğunu, basının özgür ve kalemine sadık güzel yeni bir yıl geçirmesini diledi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için basının önemli bir görev üslendiğini kaydeden Gülebak, “Kamuoyunun, doğru, tarafsız ve eksiksiz bilgilendirmesi adına büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek kutsal bir görevi icra eden basın mensuplarının, milli irademizin dördüncü kuvveti olduğu gibi demokrasimizin gelişmesi ve yaşamasındaki en önemli unsurlardan biridir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde, Türkiye genelinde çalışan basının durumunu göz önüne alırsak sektör çalışanlarının maddi ve manevi imkânsızlıklar içerisinde kıvrandıklarını bütün kamuoyu bilmektedir.” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-01-11 at 13.03.09

Konuşmasında Gaziantep'te 16 kişinin öldüğü feci kazada görevini icra ederken hayatını kaybeden Muhammed Abdulkadir Esen’i de unutmayan Gülebak, şöyle konuştu:

Feci kazada görevini icra ederken hayatını kaybeden kardeşimiz İHA muhabiri Muhammed Abdulkadir Esen’in değerli ailesi bu gece bizleri kırmayarak davetimize icabet ettiler. Onların huzurunda değerli kardeşimizi ve basın şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Sizleri hiçbir zaman unutmayacağız. Büyük fedakârlık ve özveri gerektiren bir meslek olan gazetecilik, memleket ve insan sevgisidir, aşktır, tutkudur. Bu nedenle gazetecilik, elbette saygı ve hürmeti fazlasıyla hak eden kişilerin uğraşısıdır. Fikri, el emeği ve alın teriyle bu kutsal vazifeyi ifa eden tüm gazeteci dostlarımızı tebrik ediyor, tüm basın şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum”

Toru Ve Esen’e Vefa Ödülü

Etkinlikte, geçtiğimiz yıllarda koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden Kanal Urfa Yönetim Kurulu eski Başkanı İbrahim Toru ile Gaziantep’te meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Muhammed Abdulkadir Esen vefa ödülüne layık görüldü. Ödülleri Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak ile Vali Salih Ayhan ailelerine takdim etti.

Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak, kentte geldiği günde beri başta Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban ve İl Jandarma Komutan Tuğgeneral Mücahit Avkıran’a kentte yürüdükleri özelikle uyuşturucuya karşı mücadeleden dolayı plaket takdim edildi.

WhatsApp Image 2023-01-11 at 13.03.15

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınlarının Beklentileri  Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınlarının Beklentileri 

Ocakoğlu Gazetecileri Kahkahaya Boğdu

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliği kapsamında sahneye çıkan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu oyuncusu Hasan Ocakoğlu, yaptığı Stand up gösterisiyle salonda bulunan gazetecileri kahkahaya boğdu. Büyük beğeni toplayan Stand up gösterisi nedeniyle katılımcılar Ocakoğlu’na teşekkürlerini iletti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yapılan protokol konuşmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi sıra gecesi ekibi ile sanatçılar Tekin Tatar, Halil Korkmaz ve Ebu Bekir Çimen’in sahne aldığı gecede gazeteciler davul zurna eşliğinde halay çekti.