İnternet haber siteleriyle geçtiğimiz ay Zoom üzerinde yaptığı canlı yayın toplantısında haber sitelerinin görüş ve önerileri çerçevesinde bir taslak hazırladı.  Taslak, son şekli 13 Ocak 2023 tarihinde yapılacak olan BIK Genel Kurul toplantısında netleşecek.

Türkiye Geneli haber siteleri hariç, iller  5 kategoriye ayrıldı. Taslakta Şanlıurfa 4. kategoride yer aldı.

Şanlıurfa kategorisinde Afyonkarahisar, Batman, Bolu, Çanakkale, Çorum, Edirne, Elazığ, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sivas, Tokat, Van, Zonguldak İlleri bulunuyor. 

Şanlıurfa kategorinde yer alan illerdeki haber sitelerinin Basın İlan Kurumu’nda ilan alabilmesi için şartlar şöyle; 

Şanlıurfa Sosyal Medya'da Gündemin 1. Sırasına Geldi! Şanlıurfa Sosyal Medya'da Gündemin 1. Sırasına Geldi!

Asgari Kadro Sayısı: 6
Günlük asgari haber sayısı: 40
Tekil ziyaretçi: 10.000
Sayfa Görüntülenme sayısı: 30.000

Bu arada İnternet haber sitelerinin resmî ilan yayımlayabilmeleri için bekleme süresi 24 ay olarak planlandı.

İstisnai olarak resmî ilan yayımlama hakkı kazanabilmesi için imzalı şekilde başvuru tarihinden itibaren dahil olduğu 1, 2, 3, 4 veya 5 inci kategori için belirlenmiş asgari kadro ve günlük asgari içerik sayılarının 2 katı ile günlük asgari tekil ziyaretçi sayısının 6 katını yerine getiren internet haber sitelerine bekleme süresi 6 ay olarak uygulanacak.

Öte yandan Ziyaretçi trafiklerinin en az Yüzde 15’inin doğrudan gelenlerden oluşması zorunlu hale getiriliyor.

1, 2, 3, 4 ve 5 inci kategorilerde yer alan internet haber sitelerinin ziyaretçilerinin günlük ortalama sayfada kalma süresi en az 1 dakika; genel kategoride ise en az 2 dakika olması zorunlu olacak.

İnternet haber siteleri Kurum tarafından belirlenen ve ziyaretçi trafik bilgilerini toplayan ölçüm aracını kullanmak zorunda olacaklar.

İnternet haber sitelerinin içeriklerinde yer alan haber ve köşe yazılarında; tarih ve saat bilgilerinin yer alması zorunlu. Bir içeriğin ilk kez sunulmaya başlandığı tarih ve saati ile sonraki güncelleme bilgileri, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde içeriğin üzerinde belirtilecek.