Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak’ın 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den belediye başkanı adayı gösterilip seçilmesinin 5. Yılında İlçenin tek oteli olan 3 yıldızlı oteli yıkım kararı alması ile başlayan siyasi tartışmalar devam ediyor.

OTEL YIKIMI SİYASİ TARTIŞMAYA DÖNÜŞTÜ

Cübbeli Ahmet Şanlıurfa Sohbetinde Ne Anlattı ? Cübbeli Ahmet Şanlıurfa Sohbetinde Ne Anlattı ?

Yerel seçim atmosferine girilen şu günlerde oteli yıkan ve yapıldığı dönemlerin CHP ile HDP belediye başkanlarını suçlayan Halfeti’nin mevcut belediye başkanı Erzurumlu Şeref Albayrak, yaptığı açıklamada; ” Bu otel 1012 yılında imara aykırı bir şekilde yapılmıştır.

Belediyemizle yapılan sözleşmede tarihi dokuya uygun olarak yapılacak denilmiş ancak böyle yapılmamıştır. CHP Belediyesi döneminde burası yine 20 yıllığına verilmiştir. 2016 yılında da HDP belediyesi döneminde de mevcut otelin mimari projeye ve imara uygun olduğu yönünde iskân verilmiştir.
Biz de 2019 yılında otelin yıkım kararını verdik.

Burası Halfeti Belediyesi arazisi. Bugün piyasa değeri 66 milyon TL. Otel 20 yıllığına 62 bin TL’ye kiralanmış. Burası mevcut şirkete aylık 250 TL kirayla verilmiş. 20 yılın sonunda da Halfeti Belediyesinin oteli alma zorunluluğu getirilmiştir.

Yani 20 yılın sonunda bu oteli belediye bayındırlık birim fiyatından almak zorunda bırakılmıştır. Bu da Halfeti Belediyesi için 75-80 milyon TL borçlanması demektir.

Bizlerde CHP’li, HDP’li belediyenin peşkeş çektiği bu yeri yıktık. Çünkü burası Halfeti’nin mimari yapısına, tarihi dokusuna aykırı bir şekilde yapılmış bir yapıydı. Yerine yeşil alan yapacağız. ”ifadelerini kullandı.