Görüntüleri paylaşan CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Gariban köylünün atadan kalma evlerini, ahırlarını neden yerle bir ediyorsunuz?” diye sordu. 
Yıkım karşısında gözyaşlarına boğulan kadınlar, Kürtçe “Yeter artık!” diye haykırdı. Köylüler, “Biz burada terörist miyiz bu kadar asker gelmiş?” diyerek AKP’li belediyeye tepki gösterdi. 

İsim Savaşları Nedeniyle 2 Buçuk Aydır Rektör Atanmıyor  İsim Savaşları Nedeniyle 2 Buçuk Aydır Rektör Atanmıyor 

Şanlıurfa’da AKP’li Halfeti Belediyesi’nin, ilçeye bağlı Bitek Köyü’nde gerçekleştirdiği yıkım tepki çekti. Aslen Şanlıurfalı olan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, jandarma eşliğindeki Halfeti Belediyesi ekiplerinin yıkım gerçekleştirdiği, kadınların ağladığı, jandarmayla vatandaşların karşı karşıya geldiği anlara dair video görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşarak, AKP’li belediyenin tutumunu eleştirdi. 

YANLIŞA HUKUKİ KILIF ARAYIŞI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ve Şanlıurfa Valiliği’ni etiketleyen Tanal, “Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Bitek Köyü'nde yıkım var! Devlet gücünün arkasına sığınarak vatandaşı mağdur etmek var! Yanlışa hukuki kılıf arayışı var!” değerlendirmesini yaptı. 

ARAZİLERİ ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA MI SATTINIZ? 

CHP’li Mahmut Tanal, paylaşımının devamında şunları aktardı: 
“AKP'li Halfeti Belediyesi, ‘kentsel dönüşüm’ adı altında Bitek Köyü’ndeki vatandaşları ‘işgalci’ göstererek evlerini, ahırlarını yıkıyor! 

 Köyün kentle ne alakası var ki ‘kentsel dönüşüm’ diye harekete geçtiniz? Asıl amacınız nedir onu kamuoyuna açıklayın? Gariban köylünün atadan kalma evlerini, ahırlarını neden yerle bir ediyorsunuz? O insanları ata topraklarında neden işgalci gösteriyorsunuz? Evlerin kurulu olduğu arazileri kim için istiyorsunuz? 
Vatandaşın elinden almak istediğiniz arazileri üçüncü şahıslara mı sattınız? 
Halfeti Belediyesi neden şeffaf davranmıyor? Halfeti Belediyesi’nce Bitek Köyü’nde kimlere arazi satıldı? 

Bitek Köyü sakinlerinin çığlığını duyun! Halfeti Belediyesi yönetimine ‘dur’ deyin! 
Sadece Bitek Köyü değil, Halfeti’nin birçok yerinde araziler parsel parsel satılıyor. 
Bu konunun takipçisiyiz. Vatandaşı ezmeyin.  Belediye imkanlarını güçlüler için kullanmayın.” 

KADINLAR KÜRTÇE “YETER ARTIK!” DİYE AĞLADI 

CHP’li Tanal’ın paylaştığı görüntülere, askerlerin TOMA ve zırhlı araçlarla köye girişi, köylülerin yıkımı durdurmaya çalışması, gözyaşlarına boğulan bir kadının Kürtçe “Yeter artık!” şeklindeki haykırışı, Halfeti Belediyesi’ne ait iş makinelerinin vatandaşlara ait yapıları yerle bir edişi yansıdı. 

BİZ TERÖRİST MİYİZ? 

Halfeti Bitek Köyü sakinlerinin “Evlerimizi yıkıyorlar. Biz vatandaş değiliz! Biz yabancı bir ülkeden geldik buraya! Biz burada terörist miyiz bu kadar asker gelmiş? TOMA’ları görüyorsunuz, köyün bir ucundan bir ucuna kadar. Her yeri asker kaplamış. Niye? Ev yıkacaklar. Yazıktır günahtır be!” şeklindeki tepkileri de Tanal’ın paylaştığı görüntülerde yer aldı.