Çay günlük hayatın bu kadar temel bir parçası olması, doğal olarak beraberinde çeşitli kazaları da getirir.

Çay, kültürümüzün ve gündelik hayatın en sevilen parçalarından birisidir. Dolayısıyla sıkı bir çay tiryakisi olmak, mobilyalardan ve halıdan çay lekesi nasıl çıkarılır bilmeyi gerektirir. Halı üzerine devrilen çay bardağı, çaydanlık, dökülme ve damlama kazaları, günlük rutinin bir parçası ve herkesin karşılaşabileceği problemlerden birisidir. Ama neyse ki gününüzü mahvetmek zorunda değil. 

Unutmayın, herhangi bir leke çıkarma tekniği veya ürününü kullanmadan önce ürünün üzerindeki yıkama talimatlarını mutlaka kontrol edin. Her yöntemi ve temizlik ürününü önce kumaşın küçük, gizli bir alanında test edin. Sadece etikette uygun olduğu yazıyorsa sıcak su kullanın. Bir eşyada ya da halıda sadece kuru temizleme ibaresi varsa, evde kendiniz temizlemekten kaçının. Birazdan sizlerle paylaşacağımız, özel kumaşlara uygun temizlik yöntemleri sayesinde, halınızın lekelerden arındırılmasını ve her zamanki canlı renkleri ile dekorasyonunuzu tamamlamasını garantileyebilirsiniz.

İhtiyacın olacak:
Mikrofiber bez
Sünger
Yumuşak bez ya da tişört
Ilık su
Arap sabunu
Bulaşık deterjanı
Kolonya
Maden suyu
Beyaz sabun
Halı temizleyici
Leke çıkarıcı sprey
Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Kabul edelim, bir tişörtün üzerindeki çay lekesi can sıkıcıdır. Ancak halıdaki bir leke canımızı daha da fazla sıkabilir. Özellikle de sizin halınız değilse veya  halıdaki çay lekesi kurumuşsa. Kurumuş çay lekesi halıdan nasıl çıkar, beyaz halıdaki çay lekesi nasıl çıkar ya da yün halıdan çay lekesi nasıl çıkar gibi sorular aklınıza üşüşüp sizi paniğe sürüklemeden önce derin bir nefes alın! Çünkü normal bir halıdan çay lekesi çıkarmak sandığınızdan çok daha kolay. Bazı halılar sıcak su ve halı temizleyici ile temizlenebilir, ancak hepsi değil. Bu yüzden halınızı temizlemeyi denemeden önce mutlaka etiketini kontrol edin. Yün halıları yıkarsanız solabilir, bu yüzden dikkatli olun. Antika bir ipek halının üzerindeki lekeyi çıkarmayı denemenizi ise kesinlikle önermiyoruz – bu işi profesyonellere bırakın. Gelelim evde temizleyebileceğiniz malzemelerden üretilmiş halılar için halıdaki çay lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabına:

Bir mutfak havlusu veya temiz bezi çay dökülen alana mümkün olduğu kadar bastırın.
Lekenin biraz temizlenip temizlenmediğini görmek için lekeli bölgeyi suyla silerek başlayın. Bunu yaparken lekeyi daha çok yaymamak için nazikçe ve tamponlayarak silin. 

Biraz halı temizleyicisini ılık suyla karıştırın.
Kullanım talimatlarındaki ölçüleri kullanarak karışımızınızı oluşturun. Ancak daha etkili bir temizlik için Cif Her Yer Leke Uzmanı Sprey kullanmayı tercih edebilirsiniz. Karışımı halıdaki çay lekesi olan bölgeye dökün ve bir süre bekleyin.

Lekeyi temiz bir bez veya süngerle nazikçe ovun.
Sünger ya da mikrofiber bez ile lekeli alanı silmeye devam edin ve leke çıkana kadar bu işlemi tekrar tekrar uygulayın. Çay lekesinin yayılmasını önlemek için lekeli alanın dışından içine doğru silin. Halıda çay lekesi nasıl çıkar diye pratik bir yol arıyorsanız Cif Her Yer Leke Uzmanı Sprey’in lekelere karşı etkili gücünden faydalanabilirsiniz.

Bir kaseyi temiz ve ılık su ile doldurun.
Temiz bir mikrofiber bezi, ılık suya daldırarak nemlendirin.

Halı temizleyiciyi olabildiğince fazla çıkarmak için lekeyi suyla tekrar silin.
Nemli bez yardımıyla deterjan kalıntılarını temizleyin.

Temiz bir havluyla halıdaki fazla suyu mümkün olduğunca alın.
Leke çıktıktan ve deterjan temizlendikten sonra halıda kalan fazla suyu kurulayın.

Gözden kaçırmayın

Şanlıurfa'da Jandarma Suikast Silahı İle Ele Geçirdi Şanlıurfa'da Jandarma Suikast Silahı İle Ele Geçirdi

Halıyı kurumaya bırakın.
Halıyı kurumaya bırakın. Kuruturken renklerin solmaması için direk güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. Tamamen kurumadan halıyı kullanmamaya özen gösterin.