Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu gün gazetecilerle bir araya gelerek 2023-2028 yılları arasında hayata geçirilecek proje ve yatırımlar ile 2053 yılı ulaştırma ve altyapıda ortaya konan hedef ve projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Uraloğlu, Şanlıurfa’yı da ilgilendiren Amanoslar-Gaziantep demiryolu ve otoyol projesinin hakkında da bilgiler verdi.

Amanoslar için ihale yapılacağını dile getiren Uraloğlu, "Bizim eskiden beri gündemimizdeydi, Amanoslar'ı geçen hem demir yolu, hem de otoyol hattımızı planladık, bu yıl içerisinde ihalesini yapacağız. Gazi antep sanayisini denize ulaştırmış olacağız, bu anlamda da kıymetli. Ve İskenderun sahilinde sıkışmış olan sanayi bölgesini artık Amanoslar'ın arkasına, Hassa tarafına doğru da ciddi bir genişleme imkânı sağlamış olacağız. Esasında biz hani sadece bir ulaştırmayı değil gerçekten bütün projelerimizde ülkemizin ekonomisine ve gelişmesine nasıl katkı sağlarız, onu da düşünüp planlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

“Bölge Ekonomisi İçin Dönüşüm Anlamına Geliyor”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Eski Başkanı M. Can Hallaç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’nun açıklamalarına ilişkin sosyal medya hesabından değerlendirmelerini paylaştı.

Bakanı Uraloğlu’nun ülke geneline yönelik yaptığı açıklamalarda Amanoslar'ı geçen demiryolu ve otoyol hattı projesinin öne çıktığını kaydeden Hallaç, şu ifadeleri kullandı:

“Bu proje, Gaziantep sanayisinin denize ulaşmasını sağlayacak ve bölgeye yeni bir liman kazandıracak.Amanoslar'ı aşarak denize ulaşacak demir yolu ve otoyol hattı projesi, Gaziantep sanayisinin uluslararası arenada daha da güçlenmesini sağlayacak. Bu projenin etkisi sadece ulaşım değil, aynı zamanda bölge ekonomisi için de dönüşüm anlamına geliyor.

Amanoslar'ı aşan demir yolu ve otoyol hattı, sadece Gaziantep için değil, aynı zamanda Şanlıurfa için de büyük bir fırsat sunuyor. Şanlıurfa-Gaziantep Banliyö ve Yüksek Hızlı Tren projesi, bölgeye katkı sağlamak adına atılması gereken önemli bir adımdır.

Şanlıurfa-Gaziantep Banliyö ve Yüksek Hızlı Tren projesi, @UABakanligi Master Planı'nda stratejik bir yere sahip. Bu büyük adımın hızla hayata geçmesi, bölgemizin kalkınması ve potansiyelini en üst düzeye çıkarılması için geleceğe yönelik umutları artıracaktır.”

Editör: Mehmet Fatih Aslan