Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi organizasyonunda ‘Gençliğin Gözüyle Uluslararası Öğrenci Olmak’ isimli Erasmus+ KA154 projesi kapsamında farklı ülkelerden gelen öğrencilerle bir araya geldi.

Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen programa, Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu’nun yanısıra proje ortaklarından Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, Ankara’dan katılım sağlayan Uluslararası Göç Derneği Başkanı Ekrem Demir, Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Gülerce ve öğrenciler katıldı.

Gençlerin toplumsal hayata katılımını sağlamak amacıyla Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Erasmus+ projeleri kapsamında desteklenen projede, Kastamonu Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi de ortaklar arasında bulunuyor. 2023 yılı sonuna kadar devam edecek olan proje çalışmalarında ülkemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yaşadıkları sorunların tespiti ve bu öğrencilerin yerel toplum ile uyum içerisinde yaşayabilmeleri sürecine destek olmak hedefleniyor.

Proje kapsamında Üniversite öğrencilerinin göç, sosyal uyum ve dayanışma kavramları üzerine misafir öğrencilerle fikir alışverişinde bulunuldu Dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen tarihi Harran Üniversitesi’nin ve tarihin sıfır noktası olarak kabul gören kadim şehir Şanlıurfa’nın dünyanın tüm dinlerine, kültürlerine ve farklılıklarına şahitlik etmesinden dolayı farklı ülkelerden gelen öğrenciler, hayranlıklarını dile getirdiler.

Toplamda 3 çalıştay ve 1 zirve konferansının yapılacağı programda çalıştaylar, yerel ve göçmen gençlerin katılımı, konferans ise hem yerel ve göçmen gençlerin katılımı hem de karar alıcı konumunda bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Harran Üniversitesi’nde uluslararası çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu; “Farklı ülkelerden gelen öğrencilere, üniversitemiz tüm

imkanlarını seferber etmektedir. Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz çok güzel işler yapmaktadır. Üniversitemizde uluslararasılaşma konusunda ciddi mesafeler kat ettik. Dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz.

Harran Üniversitesi olarak farklılıkları ortadan kaldırarak aynı beden dilini kullanıp daha iyi bir dünya oluşturabileceğimizi mümkün kılabileceğimizin farkındayız. Farklı kültürlerden ve ülkelerden gelen öğrencilere, ülkemizi, şehrimizi ve üniversitemizi en iyi şekilde tanıtma gayreti gösteriyoruz. Gençlerin, burada geçirdikleri zamanda, edindikleri kültür ve bilgi birikimleri sonucunda ülkelerine döndüklerinde Türkiye'nin gönüllü barış elçileri olacaklarına inanıyoruz.

Ortaklarımızdan Kastamonu Üniversitesi’ni temsilen Kastamonu’dan gelerek etkinliğimize katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün hocamıza, Ankara’dan  katılan Uluslararası Göç Derneği Başkanı Ekrem Demir’e ve katılımcı öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.