Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, yaptığı açıklamada, üniversiteye öğrencilerin ilgisinin fazla olduğunu bu nedenle tercih oranlarında geçen yıla göre artış yaşandığını söyledi.

Şanlıurfa'nın depremden etkilenmesine karşın öğrencilerin Harran Üniversitesini yüksek oranda tercih ettiğini dile getiren Güllüoğlu, "Ön lisans programlarımızda üniversitemize yerleşme oranımız yüzde 100, lisans bölümlerimizde ise yüzde 95,6 olarak gerçekleşti. Lisans bölümlerimizde geçen yıla göre yüzde 2 artış oldu. Bunun yanı sıra deprem kontenjanı sebebiyle normal kontenjanımızın üzerinde bir öğrenci alımı gerçekleştirdik." dedi.

Geçen yıl lisansta 2 bin 404 kontenjanın 2 bin 253'ünün, ön lisansta ise 3 bin 166 kontenjanın tamamının dolduğunu bildiren Güllüoğlu, şöyle devam etti:

Haliliye Belediyesinden Öğrencilere Üniversiteye Hazırlık Kursu Haliliye Belediyesinden Öğrencilere Üniversiteye Hazırlık Kursu

"Bu yıl lisans bölümlerimizdeki 3 bin 272 kontenjanımıza 3 bin 127 öğrencimiz yerleşti. Ön lisans programlarımızda ise 4 bin 118 kontenjanımız vardı, adaylarımız kontenjanımızın tamamını doldurdu. Yükseköğretim Kurulumuzca bölgemizdeki öğrencilerimizin depremin etkisini gösterdiği illerdeki üniversiteleri tercih etmeleri adına deprem kontenjanı oluşturulmuştu. Deprem kontenjanından lisans bölümlerimize 635 kontenjan ayrılmıştı, 592 adayımız üniversitemizi tercih etti. Ön lisans programlarında ise 790 kontenjanımız vardı, kontenjanımızın tamamına yerleşme gerçekleşti. Ayrıca üniversitemizde bu yıl 5 yeni programımızı açtık. Bu programlarda da yüzde 100'lük doluluğa ulaştık. Uluslararası öğrenci olarak 3 bin 164 başvuru oldu. 873 uluslararası öğrenci kontenjanımızın 795'i üniversitemize yerleşti."