Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Dijital Tarım Araştırma Geliştirme Merkezi bünyesinde ‘Zirai Drone’ geliştirme çalışmalarının ilk test uçuşu yapıldı.

Gerçekleşen test uçuşunda verilen komutlar, Zirai Drone tarafından başarılı bir şekilde yerine getirildi. 
Tarımsal ilaçlama ve gübreleme alanlarında kullanılacak 10 kg yük taşıma yeteneğine sahip Zirai Drone’nin, 30 kg yük taşıma kapasitesine çıkarılması hedefleniyor.

Proje, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyemiz Mehmet Hadi Suzer ve Ziraat Fakültesi Bitki Besleme ve Toprak Bilimi öğretim üyemiz Doç. Dr. Mehmet Şenbayram öncülüğünde yürütülüyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, çalışmaları devam eden Zirai Drone üretim merkezinde incelemelerde bulunarak çalışmaların hangi aşamaya geldiği konusunda bilgiler aldı.

Büyükşehir Belediyesinden Yazılım Eğitimi Büyükşehir Belediyesinden Yazılım Eğitimi

Bu arada üretilen Zirai Drone sayesinde ilaçlama maliyetlerinde ciddi oranda düşüş sağlandı. Ayrıca daha az ilaç kullanarak tarlaya ve insan sağlığına daha az zarar verilmesinin önüne geçildi. Traktörle tarlaya girip ilaçlama yapmak ürüne zarar verirken drone ile ilaçlama, bu tür sıkıntıları da ortadan kaldırıyor.