Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Türkiye Bilişim Derneği işbirliğinde ‘TBD Bilişim Günleri’ programı düzenlendi.

TÜRKİYEDE BİLİŞİM SEKTÖRÜ YÜZDE 20 CİVARINDA BÜYÜME GÖSTERDİ

Ziraat Fakültesi Hüseyin Apan Konferans salonunda gerçekleşen programa konuşan Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Türkiye’nin son yıllarda bilişim sektöründe yüzde 20 civarında bir büyüme gösterdiğini söyledi.

Yazılım sektörünün, diğer sektörlere kıyasla istihdam bakımından en fazla genç nüfusu barındıran sektör olduğunu ifade eden Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe “Son yıllarda yazılım sektöründe atağa geçen ülkemiz, genç nüfus ile bu alanda yüksek bir potansiyele sahip. Türkiye’de geçtiğimiz yıllara göre yaklaşık yüzde 20 civarında bir büyüme göstermiş olan yazılım sektörünün yanı sıra bilgisayar teknolojileri sektöründe de bir önceki yıla göre en yüksek büyüme, yazılım alanında meydana geldi. Türk yazılım sektörümüz de her yıl büyüyen bir kapasiteye sahip” dedi.

23 yıldır Türkiye Bilişim Derneğinin bir üyesi olduğunu belirten Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın: “Değerli öğrenci arkadaşlar; sizler de böyle sivil toplum örgütlerinde yer alın. Özellikle Türkiye Bilişim Derneğine üye olmanızı istiyorum. Üye olmanızın yanı sıra aktif olarak da görev alın. Yaptığınız faaliyetler sizi çok ileriye götürecektir. Böyle anlamlı etkinliği hazırlayan, emeği geçen tüm hocalarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

MONÖR MÜ BİLGİSAYAR MI?

Geçmiş yıllarda bileşim konusunun bu kadar revaçta olmadığını belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Burada bilişim topluluğu üyelerimiz, üniversite hocalarımız, kurumların ceo’ları ve yöneticilerinin çok güzel sinerjileri var. 

Bu etkinlikte emeği geçen başta Cebrail Taşkın hocamıza, Türkiye Bilişim Topluluğu Genel Başkanı Rahmi Aktepe’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Ben 1970-1974 yılları arasında üniversite okuyordum. O zamanlarda benim okuduğum İstanbul Teknik Üniversitesinde oldukça büyük bilgisayarlar vardı. Ülkemizde yeni yeni bilgisayarlar görmeye başlamıştık. Bilgisayar, bilişim, yazılım, donanım, bilgi işlem kelimelerini hep merak ederdim. 
Bu kelimeleri kimin üretmiş olduğunu öğrenmiş oldum. Gerçekten bu kelimeleri üreten Türkiye Bilişim Derneğinin Kurucusu Aydın Köksal Hocam her şeyin bilincindeymiş.

 Sevgili öğrenciler, bu işi iyi öğrenin. 50 yıllık bir dernek Türkiye için muhteşem bir şeydir.  1990’lı yıllarda Amerika’dan Türkiye’ye geldiğimde her yerde computer deniyordu. Bir iki yıl sonra Aydın Köksal hocamız sayesinde Türkiye’de bilgisayar demeye başladık. Hocamıza bu derneği bize kazandırdığı içinde şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Şanlıurfa'da Bir Çok Mahalleye Enerji Verilemiyor! Şanlıurfa'da Bir Çok Mahalleye Enerji Verilemiyor!

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. Sunumlarda, Bilişim Sektörü ve Teknoloji Gelecek Öngörüleri konusuyla Bulutistan İcra Kurulu Üyesi Mutlu Ataç, Girişimcilik ve Melek Yatırımcı Nedir? Konusuyla Trangels Kurucu Ortağı ve yatırımcı Hüseyin Karayağız, Blockchain Teknolojisi ve Yeni Finansal Sistemler konusuyla Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Defterhane kurucusu Cemil Şinasi Türün, Veriye Dayalı Gelecek ve Veri Bilimi, Veri Madenciliği konusuyla Marmara Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Çınar, Siber Güvenlik konusuyla Türkiye Bilişim Derneği 2. Başkanı Ali Yazıcı, Yapay Zeka ve Dijital Dönüşüm konusuyla Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ziya Karakaya sunumlarını gerçekleştirdiler.