Şanlıurfa kültür ve sanat eserlerinin tespit, tanıtım ve korunması yönünde onlarca eser sahibi, araştırmacı, yazar ve akademisyen Dr. A. Cihat Kürkçüoğlu, Hz. İbrahim'in Harran'da bulunan evi ve mescitleri için yetkililere çağrıda bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kürkçüoğlu, "2012 yılından beri Harran'da arkeolojik kazıları Kültür ve Turizm Bakanlığı adına yaz-kış demeden büyük bir özveri ile 12 ay sürdüren Prof. Dr. Mehmet Önal hoca bugüne kadar Harran sur içinde, Harran höyüğünde ve Harran İçkale'de Harran tarihini aydınlatacak çok önemli verilere ulaştı. 

Üç katlı Harran İçkalesi'nin yıllardan beri toprak dolmuş olan mekânlarını, yazılı kaynaklarda geçen, ancak yerlerini bilemediğimiz ortaçağ İslami dönemden kalma hamamları, medreseleri, çarşıları ortaya çıkardı. Bu kazılardan çıkarılan 10 binin üzerinde eser Urfa Müzesi'ne nakledildi" dedi. 

Hz. İBRAHİM'İN EVİNİN ÜSTÜNDE GECEKONDU VAR

Prof. Mehmet Önal'ın kazıya başladığı günden beri Hz. İbrahim'in Harran'da yaşadığı evin peşine düştüğüne dikkat çeken Kürkçüoğlu, 
"Bununla ilgili olarak Tevrat, İncil ve Kur'an-ı Kerim'i, Kuzey Galyalı Egeria'nın M.S.380'li yıllara dayanan Seyahatnamesini, Arap tarihçi Mesûdî'yi (d. 896 - ö. 956), Arap yazar ve devlet adamı İbn-i Şeddad'ı (d. 1145 Musul - ö. 1235 Halep) inceleyen Mehmet Önal, Hz. İbrahim'in evinin Harran Rakka Kapısı'nın 200 metre kuzeyinde yer alan ve temel izleri günümüze ulaşan Küçük Cami'nin yakınında olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.
 Ancak burada yer alan gecekondu-betonarme yapıların kamulaştırılması halinde arkeolojik kazılar yapabileceğini ve İbrahim Peygamberin evini açığa çıkarabileceğini ifade ediyor" ifadelerini kullandı.

ŞANLIURFA'NIN "İSLAM DÜNYASI TURİZM BAŞKENTİ" SEÇİLDİ

İslam İşbirliği Teşkilatının 27 Haziran 2022 tarihinde Bakü'de gerçekleştirdiği 11. Turizm Bakanları Konferansı'nda Şanlıurfa'nın "İslam Dünyası Turizm Başkenti" olarak seçildiğini hatırlatan Kürkçüoğlu, yetkililerin destek vermesini istedi.

Hz. İbrahim mescidi 100 Yıl önce. Dr. A. Cihat Kürkçüoğlu'nun "Fotoğraflarla Urfa" kitabından. Hz. İbrahim evinin yanına yapılan ve Hz. İbrahim'in adıyla anılan iki ayrı mescidin olduğu biliniyor. Pressur ve Getrude Bell tarafından 1910-1911 yılında çekilen ve Küçük Cami olarak adlandırılan cami Hz. İbrahim'in iki mescidinden biri olduğu tahmin ediliyor.

Hazreti ibrahimin evi1

Bugünkü fotoğraf. Yüzeyde sadece iki mermer sütün kalmış. Duvar kalıntıları, yüzeydeki kubbe kalıntıları yapının çok katlı olduğu izlenimini işaret ediyor. 
 

Editör: Urfadasin Haber