Amerika’da Harvard Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olan Şanlıurfalı Dr. Seda Yaşa’nın başarı hikayesi, hemşerilerini de gururlandırdı

ABD'nin Massachusetts eyaletinin Cambridge şehrinde bulunan ve alanında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinde Nöroloji Uzmanı olarak görev yapan Urfalı Dr. Seda Yaşa, çocukluk çağı bunamasının en yaygın şekli olan Batten hastalığı üzerine yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor.

30 yaşından önce ölen söz konusu hastalara çare bulmak için halen araştırmalarını sürdüren Dr.Seda Yaşa, Harvard Tıp Fakültesi Genomik Tıp Merkezi'nin nörolojik laboratuvarında doktorası sırasında okuduğu aynı hastalık üzerinde doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapıyor. Dr.Seda Yaşa’nın, çoğunlukla çocukları etkileyen ve nadir görülen bir genetik hastalık olan çocukluk çağı bunaması üzerine sayısız çalışması bulunuyor.

Akçakale Tel Abyad Sınırında Sıcak Saatler!  Akçakale Tel Abyad Sınırında Sıcak Saatler! 

Uluslararası Sosyal Yardım Ödülü, uluslararası konferanslara katılım ve uluslararası bir konferansta en iyi sunum ödülü gibi birçok ödülü de bulunan Dr. Seda Yaşa, alanındaki başarısından dolayı uluslararası konferans ve sempozyumlarda konuşmacı olarak çok sayıda davet almış.

Araştırma makaleleri çeşitli dergilerde de yayınlanan Seda Yaşa’nın, kariyer ve araştırmalarında Journal of Cell Science’den büyük destek görmüş. Bu yüzden Journal of Cell Science her fırsatta teşekkür etmeyi ihmal etmeyen  Dr. Seda Yaşa’nın başarı hikayesini anlattığı INRS’de “Yeterli finansal destek olmadan araştırma yapmak neredeyse imkansız. INRS'nin burslar ve ödüller aracılığıyla desteğine sahip olduğum için çok şanslıyım. Bu, araştırma çalışmalarıma odaklanmamı sağladı. ”diyor.