Bütün Emekliler Bunu Bekliyordu Bütün Emekliler Bunu Bekliyordu

Tarım ve  Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 9 milyar 374 milyon 88 bin lira tarımsal destekleme ödemesini dün (26 Ocak) itibariyle çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını duyurmuştu.  

Hububat-baklagil ve dane mısır destekleri çiftçilerin TC kimlik numaralarının son hanesine göre 2 Şubat saat 18.00'e kadar, diğer destekler ise tek parça halinde hesaplara aktarılacak. Ancak Şanlıurfa destek ödemesi yapılacak illerin dışında bırakıldı. 

BU, ÜRETİCİNİN ENFLASYONA DAHA FAZLA YENİK DÜŞMESİ ANLAMINA GELİYOR

İcmaller çıkmasına rağmen Şanlıurfa çiftçisine desteklerinin yatırılmaması tepkileri beraberinde getirdi. Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, 'Tarımsal Destekleme ödemesi yapılan illerin arasında Şanlıurfa yok. Neden?' diye sordu, desteklerin geç ödenmesinin her geçen gün çiftçinin enflasyona daha fazla yenik düşmesi anlamına geldiğini vurguladı. 
Gelecek Partisi eski İl Başkanı Abdulkadir Karakeçili de,  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya seslenerek;  'Çiftçi aylardır ödeme bekliyor Sayın bakanım Ama maalesef Şanlıurfa çiftçilerine ödeme yapılmadı.' ifadelerini paylaştı.

AÇIKLAMA İSTİYORUZ

Çiftçiler bu konudaki taleplerini sosyal medyadan gündeme getiriyor. Hilvanlı üreticilerden Tansu Göktepeli bu konuda, ''Şanlıurfa, Adıyaman, Ankara, Burdur, Tokat illerinin icmalleri çıkmasına rağmen hububat, dane mısır ve bakliyat destekleri yatırılmamış. Açıklama istiyoruz. (Şanlıurfa ve Adıyaman deprem ili olarak öncelikliydi buna rağmen neden yatırılmadı.)'' ifadelerini kullandı 

Editör: Urfadasin Haber