Kızıltepe ilçesinde Saruhan aşiretine mensup İbrahimoğlu ailesi ve Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde Şeyhanlı aşiretine mensup Kada ailesi arasında İstanbul'da geçtiğimiz aylarda yaşanan kavganın ardından 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle başlayan husumet, kan davasına dönüşmeden barış sofrasında son buldu.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunduğu ve duaların yapıldığı barış töreninde el sıkarak birbirlerine sarılan taraflar, aralarındaki husumeti sonlandırdı. Vali Mahmut Demirtaş, burada yaptığı konuşmada birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları vererek husumetin büyümeden barışla sonuçlanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade edip barışın sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

mardin hilvan barış

Bereketli topraklarda artık gözyaşı ve kanın olmasını istemediklerini belirten Vali Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmek adına keşke böyle farklı zamanlarda farklı konular üzerinde otursak istişare, muhabbet etsek.

O günlerin yakın olduğunu düşünüyorum. Ama geçmişte yaşadığımız bir sıkıntı ve üzüntüden dolayı bugün bir aradayız. Bizi bir araya getiren kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Tabi Şanlıurfalı kardeşlerimizde buraya kadar geldiler, onlara da çok teşekkür ediyorum. Kan davalarının sürdürülmesinin ne kadar günah ve sıkıntılı bir şey olduğunu hepimiz yaşayarak öğreniyoruz.

Bu topraklar bereketli topraklardır. Bu topraklarda ve coğrafyalarda artık gözyaşlarının, kanın olmasını istemiyoruz. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin olmasını istiyoruz. Dost olalım, birbirimizle kardeş olalım. Bu kardeşliği güçlendirmek için her türlü adımı atalım. Ama atılmaması gereken adımları da lütfen atmayalım. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Özellikle her iki tarafın büyüklerine, kanaat önderlerimize, Sayın Milletvekilimize çok teşekkür ediyorum.”

AW799301_04

Eksi 5 Derecede 4 Gündür Elektriksizler Eksi 5 Derecede 4 Gündür Elektriksizler

Her iki ailenin fertlerine ve barışa katkı sunan kanaat önderlerine teşekkür eden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ise, bu tür elim hadiselerin hiçbir aile arasında yaşanmamasını arzu ettiklerini dile getirerek coğrafyada barış ile kardeşliğin hüküm sürmesi temennisinde bulundu. Barışla sonuçlanan program, yapılan dua ve verilen yemek ikramının ardından son buldu.

Yalçınkaya Mahallesi'nde düzenlenen barış törenine, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, kanaat önderleri Hadi Kahraman, Vejdin Kahraman, Vedat Timurağaoglu, İbrahim Kahraman, Humut Süer, Abdulkadir Özkan, din alimleri, her iki ailenin ileri gelenleri ve fertleri ile vatandaşlar katıldı.