Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yüzlerce kene avcısı Sülün doğaya törenle salındı. Sülün salımının ilk kez yapıldığı öğrenildi.

Sülünlerin doğa ile buluşmasına Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan, İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Salih Karataş, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Reşat Ektiren, İl Şube Müdürü Onur İnan, DKMP Şefleri, 3. Bölge Müdürlüğü ve Şanlıurfa İl Şube Müdürlüğü personeli ile Hilvan Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Mesut Yetkin katıldı.

Kırsaldaki vatandaşların da ilgisinin büyük olduğu etkinlikte doğada yaban hayvanlarının insanoğluna yararları ve biyolojik denge gibi konular üzerine konuşuldu.

SÜLÜN HAKKINDA GENEL BİLGİ

Sülünler, zoolojik sistemde omurgalıların (vertebrata) kuşlar (aves) sınıfının, tavukgiller (gallinacae) takımının, sülüngiller (phasinidae) familyasının, sülün (phasianus) cinsinin, gerçek sülün (colchicus) türündendir. Erkek ve dişi sülün bireyleri ayrı göründedir.

Erkekleri çok renkli uzun kuyruklu süslü bir kuş olup, baş ve boyun koyu yeşil, madeni lacivert parıltılıdır. Dişileri kül rengi, açık veya koyu kahverengi gri tonlarda açık ve koyu konsantre renklerle dikkati çeker. Kanatları küçük olmasına rağmen hızlı uçabilmekte fakat uzun mesafe kat edememektedir. Sülünlerin 49 türü ve bu türlerin birçok alt türü bulunmaktadır.

Sülünlerin dünyada en yaygın olarak bulunan türü halkalı ve Kafkas sülünüdür. Kafkas sülünleri Türkiye’nin yerli kuşlarındandır. Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde tarlaların ormanla karıştığı yerlerdeki kısa boylu bitkilerin dibi ve buradaki sulak alanlar, açık araziler ağaçlık araziler, ağaçlık ve fundalıklar ve orman kenarlarında yaşarlar.

Sülünlerin doğadaki başlıca yiyecekleri arasında tahıllar, bitki tohumları, meyveler ve yeşil filizler vardır. Bunların yanı sıra eklem bacaklı böcekler ile bunların larvaları, karıncalar, çekirgeler, örümcekler, sinekler, salyangozlar ve solucanlar ve kenelerden beslenirler. Sülünlerin üreme dönemi Mart ayında hayvanın güneşli gün sayısının artmasıyla başlar ve haziran ayının sonuna kadar devam eder.

Yeşilimsi griden yeşil zeytin rengine çalan ortalama 35 gr ağırlığında yumurta üretirler. Dönem boyunca bir sülün ortalama 40-70 yumurta yapabilir. Normal şartlarda kuluçka süreleri 24 gündür. Çıkan civcivler, gerekli sıcaklık ve ışık ve havalandırma ortamının sağlandığı büyütme kafeslerine alınmaktadır.

Şanlıurfa, Ankara'da Yine İlgi Odağı Oldu Şanlıurfa, Ankara'da Yine İlgi Odağı Oldu

Uygun büyüklüğe ulaşan civcivler doğaya salınma döneminde gelene kadar bakılmaktadır. Doğaya salınma zamanı gelen sülünler, doğaya uyum ve adaptasyonunu ve kanat gelişimini tamamlaması için doğal yaşam ortamlarına benzer voliyerlerde 2 hafta geçirmekte ve 8-10 haftalık yaşta doğaya yerleştirmeleri yapılmaktadır.