Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesi Narlıkuyu Mahallesi’nde ilkokul mezunu ev hanımı Esra Uçan, hobi olarak başladığı sabun üretimini fuara taşıdı.

Türkiye'nin birçok şehrinden gelen yöresel lezzetlerin Şanlıurfalıların beğenisine sunulduğu 9. Gıda - Yöresel Ürünler Hediyelik Eşya ve El Sanatları Fuarı’na Esra Uçan’ın kendine özgü evde yaptığı bitki özlü sabunlar damga vurdu.

İki çocuk annesi Esra Uçan’ın fuardaki standı bir anda en gözde stant oldu. Esra Uçan’ın, ev yapımı sabunları Kaymakam, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve milletvekillerinin de ilgisini çekti. 

MİLLETVEKİLİ CEVHERİ’DEN DESTEK SÖZ

Esra Uçan’ın standını ziyaret eden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, üretilen sabunun patentli ve Sağlık Bakanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı onaylı olması için Ankara’da çalışma başlatacağı sözünü verdi. 

Şanlıurfa İmam Hatipliler Derneği Adıyaman'da Buluştu Şanlıurfa İmam Hatipliler Derneği Adıyaman'da Buluştu

CEVHERİ, SAĞLIK BAKANI VE TARIM BAKANIYLA GÖRÜŞECEK

Esra Uçan, urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada “Milletvekilimiz Mehmet Ali Cevheri, amatörce ürettiğim sabunların daha bilimsel koşullar da yapmam için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Tarım Orman Bakanı Vahit Krişçi ile görüşeceğini bana aktardı. Cevheri ‘Benimle irtibatta kalın dedi’.” ifadelerini kullandı.

ESRA UÇAR’IN İŞTE SABUN ÜRETME HİKÂYESİ 

Sabun yapma işine 3-4 ay önce çocuğunun saçlarının dökülmesinin önüne geçmek için başladığını anlatan Esra Uçan, Şanlıurfa yöresine özgü doğada topladığı bitkiler ile oluşturduğu karışımı sabuna dönüştürdüğünü dile getirdi.

SABUNUMDAN BİR DOKTORA 45 ADET SATTIM 

Yaptığı birkaç sabunu saçları dökülen çocuğunun kullanmasında fayda gören Esra Uçan, heyecanı arttı ve sabun üretiminin devamını getirdi. Yaklaşık 75 ile 80 metre kare olan 2+1 evinde ürettiği sabunlardan bir süre komşuları da talep ettiğini anlatan Esra Uçan, “Komşularımızda beğendi ve faydasını gördü. Bir ara kardeşim ve oğlum pratisyen doktora 2-3 tane hediye etmişler. Saçlarındaki dökülmenin durduğunu fark eden doktor sonra bir anda benden 45-50 adet yapmamı istedi. Doktor beye verdim ve halen kullanıyor. Hem de çok memnun. Bir doktorun da ürettiğim sabundan memnun kalması beni daha da heveslendirdi. 

MALZEMEM OLSUN GÜNDE 200 ADET ÜRETEBİLİRİM 

Şimdi günde 200 adet civarında sabun üretebiliyorum. Birinci amacım para kazanmak değil. İnsanlara faydalı olmak. İnsanların yaptığım sabunu beğenmesi beni kazandığım paradan daha çok memnun ediyor. Şimdi de birkaç gün önce açılan fuara katıldım ve herkes çok beğendi. Bu da beni mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

BİTKİLERİN ÇOĞUNU DAĞLARDA TOPLUYOR

Şanlıurfa’da kırsalda ve dağlarda yetişen Bahtoz bitkisiyle yaptığı sabunları ilk zamanlardan deneme amaçlı Aktarlardan alıp yaptığını şimdi ise dağlardan kendisinin toplayıp yaptığını ifade eden Esra Uçan,  sabunlarında kullandığı çeşitlerine Karanfil, Papatya, Lavanta Limonu da eklediğini söyledi.

TANESİNİ 65 TL’DEN SATIYOR 

Karışımlarında zeytinyağı kullandığını belirten Esra Uçan, bir çok bitki dağlarda kendinin topladığını papatya ve lavantayı satın almak zorunda kaldığını vurguladı. Lavantayı köyde ekmeyi düşündüğünü anlatan Esra uçan, sabunlarının %100 doğal olduğu için tanesini 65 TL’ye sattığını sözlerine ekledi.(Lütfü AYDIN'ın Haberi)