Her hafta Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, bu hafta ise "yüzyılın felaketi" olarak adlandırılan depreme karşı toplumsal sorumluluklarımızı gündeme taşıdı.

Çadırlardaki vatandaşlar yurt ve misafirhanelere yerleştirilsin

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan; "Yüzyılın Felaketi" olarak adlandırılan, yaşadığımız bu depremin yaralarının sarıldığı bir dönemde yapılması gereken bazı şeyleri dikkatlere sunmak istiyoruz. İlk önce hasar tespit çalışmalarının hem sağlıklı ve hem de hızlı bir şekilde bitirilmesi gerekiyor. Hemen arkasından zorlu kış şartlarında insanlar çadırda kalmasınlar diye buradaki kardeşlerimiz hızlı bir şekilde yurtlara ve resmi kurumların misafirhanelerine bir an önce yerleştirilmeli ki, bu soğuk kış günlerinde rahat bir şekilde orada barınabilsinler, dedi.

Yapımı biten TOKİ konutları hizmete sunulmalı

Özaslan, şu an piyasadaki konut ihtiyacını karşılayabilmek için de hızlı bir şekilde yapımı biten ya da bitmeye yakın olan TOKİ konutları bir an önce tamamlanmalı ve hizmete sunulmalıdır, diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Fahiş kira artışları vicdansızlıktır!

Özaslan, bir taraftan insanlar ev ararken öbür tarafta bunu fırsata çevirip fahiş kira artışlarına giden insanlar da var. Bu büyük bir vicdansızlıktır. Ben onlara sesleniyorum ve diyorum ki; lütfen kendimizi onların yerine koyalım. En azından mevcut piyasa şartları neyse o fiyatlarda kiraya verilsin o evler. Öbür taraftan ise vicdanlı, merhametli davranıp da kendi evlerini kiraya verince '5-6 ay boyunca kira ücreti istemiyorum' diyen iyi insanlarımız da var. Yüce Allah(cc) öyle insanların sayısını arttırsın. Bu zor zamanlarda toplum olarak el ele verip birbirimize sahip çıkmalıyız. Lütfen fahiş kira artışlarına gidilmesin, diyerek vicdanlara seslendi. 

Birbirimize sahip çıkalım ve hiçbir kardeşimizi yalnız bırakmayalım

Depremzede kardeşlerimize yardımcı olmak isteyen kardeşlerime sesleniyorum; yapmak istediğiniz bir yardım varsa lütfen bunu bireysel olarak değil de en yakın ulaşabileceğiniz ya bir resmi kurum ya da bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ile irtibata geçelim. Onların koordinasyonu ile neye ihtiyaç varsa o ihtiyaca binaen yardımları götürüp onlara teslim edelim ki bu yardımlar sağlıklı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilsin, dedi.

Özaslan, son olarak "Yüzyılın Felaketi" olarak adlandırılan depremin oluşturmuş olduğu bir süreci yaşıyoruz. Hep beraber millet olarak bizi biz yapan değerlere sarılalım. Birbirimize sahip çıkalım ve hiçbir kardeşimizi yalnız bırakmayalım. İnanıyorum ki, birbirimize sahip çıkarsak, kenetlenirsek millet olarak, halk olarak, ülke olarak en kısa sürede hep beraber bu imtihanı atlatacağız inşallah, diyerek birlik ve beraberliğe dikkat çekti.

Editör: Urfadasin Haber