Bakan Çavuşoğlu, Şanlıurfa'da depremzedelerle sahur yaptı Bakan Çavuşoğlu, Şanlıurfa'da depremzedelerle sahur yaptı

Moderatörlüğünü HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkan Yardımcısı Faruk Polat'ın yaptığı panel, okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmasını yapan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Yıldırım "Bizler HÜDA PAR ve Hür Gençlik olarak gelecek nesil ve toplumların mayası olan günümüz gençlerinin çeşitli yöntemlerle heba edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu ve benzeri program ve etkinliklerle kamuoyu oluşturup meselenin üzerinde durarak üstüne gideceğiz. Gençliğimizin ve toplumumuzun esaret altına alınmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu doğrultuda bizimle aynı gaye ve hedefi taşıdığına inandığımız ve bizleri kırmayıp programa katılan değerli hocalarıma ve siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Gelin Yasal Boşluğu Giderelim Ve Bir Kanun Çıkaralım

Panelin anlam ve önemine binaen konuşma HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan "Yoksulluk ve işsizlik maalesef gençlerimizi uyuşturucu bataklığına doğrudan götüren sebeplerden bazılarıdır. Hemen arkasından yalnızlık hissi geliyor. Bu ülkede maalesef yasal boşluk olduğundan dolayı uyuşturucu ile mücadele çok da başarılı olmuyor. Güvenlik görevlileri sokakta yakalıyor. Belki hepimiz hâkimi, savcıları suçluyoruz ama aslında onların çok yapabilecekleri bir şey yok. Hâkim ve savcılar da önündeki yasaya göre hareket etmek zorunda. Yasal bir boşluk var. Uyuşturucu maddeye bulaşan, alan ve özellikle satıcılar mahkemeye çıkıyor; kimisi birkaç gün, kimisi birkaç ay, kimisi de birkaç yıl yatıp çıkıyor. Çıktıktan sonra daha fazlasına devam ediyor. Bu demek oluyor ki ıslah olmamış demek ki sistemde bir sorun var. Gelin yasal boşluğu giderelim ve bir kanun çıkaralım. Uyuşturucu üreten ve sevkiyatını sağlayan uyuşturucu baronlarına ya idam cezası getirilsin ya da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilsin. İndirimsiz bir şekilde gitsin cezaevinde yatsın" diye konuştu.

Panelistler Harran Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Emin Çiftçi, Yeşilay Şanlıurfa Şubesi eski Başkanı Muharrem Çelik, AMATEM Sorumlusu Hasan Çalışçı ve Uzman Psikolog Yeşilay Eğitimcisi Hüseyin Bengi, bağımlılığın çeşit ve evreleriyle ile ilgili bilgilendirme yaptı.