Batman Pusula'da köşe yazarlığı yapan M. Said Temel, "Hz. İbrahim Kürt Mü?" başlıkla yazısında bazı örnekler vererek Hz. İbrahim’in Kürt olduğunu dile getirdi. M.Said Temel, peygamberlerin hepsinin Ortadoğu'ya geldiğini ve nereye gelmişse o milletten olduğunu aktardığı yazısında "Sara" İbrahim peygamberin eşinin adıdır, bunu herkes bilir ve kabul eder.

"Sara"nın Kürtçe anlamı "Soğuk" demektir, yani eşinin ismi Kürt'tür. Hz. İbrahim'in annesinin adı "Tılli"dir, bu da Kürtçede "parmak" anlamındadır. Yani annesinin ismi de Kürtçedir. Bu güne kadar Urfa ve çevresinde Kürtlerin dışındaki bir milletin varlığı ve kalıntılarına rastlanmamıştır.

ŞUSKİ, DEDAŞ'ı Geçti! Yine Sular Kesilecek Hem de Saatlerce ŞUSKİ, DEDAŞ'ı Geçti! Yine Sular Kesilecek Hem de Saatlerce

İşte bu durum Hz. İbrahim Kürt'tür diyenlerin elini güçlendiriyor, yinede net bir şey söylenemez, her şey Allahın bilgisindedir, fakat Hz. İbrahim'in Kürt olduğuna şiddetle karşı çıkan bazı çevrelerin, inatlarını ve öfkelerini bir tarafa bırakıp, ya bu tezi tarihi örneklerle çürütürler, yada şu aşağıdaki üç soruya makul bir cevap vermek durumundadırlar.

 1-- Kürt'tür diyenlerin sundukları deliller yabana atılacak gibi değil, kaldı ki her kes böyle bir zatın kendilerinden olmasını ister.
2-- Hz. İbrahim ; İbranidir, Araptır, Asuridir  tezine karşı çıkmayıp, sadece Kürt'tür tezine karşı çıkmanın ahlaki bir yanı yoktur. 
3-- Buna karşı çıkan ve hiçbir geçerli delili olmayan ve sunamayan, sadece günlündekini öne çıkaran bir kişi neden Kürtlere peygamberliği ve böyle bir zatı layık görmüyor.”
Benzer iddiayı yörenin tanınmış ismi edebiyatçı Şeyh Mizbah da katıldığı Ramazan Bahçesi programının yayınlandığı Waar Media yayınında gündeme getirdi. 

Hz. İbrahim'in annesinin Kürt olduğunu iddia eden Şeyh Mizbah, programdaki konuşmasında “ Hz. İbrahim'in annesi doğduğunda parmak kadarmış, 200-300 gram olarak doğmuş. O yüzden adını Tili koymuşlar.

"Tili" de Kürtçede "parmak" demektir. Hz. İbrahim'in babasının ismi Azer'dir. Bu da Kürtçe bir isimdir. Peygamberler Hz. İbrahim'in zürriyetindendir. Kâbe'yi yapan Hazreti İbrahim'dir. Putları yıkan kıran Hz. İbrahim'dir. Allah'ın varlığını ispat eden Hz. İbrahim'dir.

Kendi ismi Kürtçe, annesinin ismi Kürtçe, babasının ismi Kürtçe, hanımının ismi Kürtçe. Daha nasıl Hz. İbrahim'in Kürt olduğunu ispat edebilirim?” dedi.