Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızdan, Gaziantep-Şanlıurfa Hızlı Tren Hattı Projesi ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ‘Şanlıurfa-Gaziantep Hızlı Tren Projesi’nin askıya alınmasının söz konusu olmadığına işaret etti ve “Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattının tamamlanmasının ardından güzergah, Şanlıurfa’ya kadar uzayacaktır” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlık olarak Türkiye’yi dünyanın lider ekonomileri arasına yükseltecek dev projeleri, devlet aklı ve politikalarının sonucu olarak planlandığı, inşa edildiği belirtildi.

ÜLKEMİZİ DEMİR AĞLARLA YENİDEN ÖRÜYORUZ

Son 20 yılda demiryollarının yeni bir anlayışla ele alındığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizin doğusunu batısını, kuzeyini güneyinden ayırt etmeksizin, bütünsel kalkınmayı önceliklendiren, her bir vatandaşımıza fayda sunacak, yarınlarımızı garanti altına alacak yatırım anlayışını hayata geçirdik. 100 yıllık kalkınma ihtiyacımızı 20 yıla sığdırmayı başardık. 1451 kilometre hızlı tren hattı yaptık. Toplam demiryolu ağını, 13 bin 50 kilometreye çıkardık. Ülkemizi demir ağlarla yeniden örüyoruz. Ankara-İstanbul Hızlı tren hattından sonra Ankara-Konya ve Konya-Karaman hattını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Karaman-Mersin ile Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hatlarında ise inşa çalışmaları devam etmektedir.”

HIZLI TREN AĞI İLE DAHA HIZLI VE DAHA KONFORLU TOPLU TAŞIMA HİZMETİ VE YÜK TAŞIMACILIĞI SAĞLANACAK

Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında Gaziantep-Şanlıurfa illerinin de hızlı tren hattı ile bağlanmasının planlandığı vurgulanan açıklamada, hızlı tren ağı ile daha hızlı ve daha konforlu toplu taşıma hizmeti ve yük taşımacılığının sağlanacağı belirtildi.

Büyükşehir Konservatuar Sınavları Yapıldı Büyükşehir Konservatuar Sınavları Yapıldı

Açıklamada ayrıca, “Şu anda yapımı devam etmekte olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattı tamamlandığında, hat güzergahı devam edecek ve Şanlıurfa’ya kadar uzayacaktır. Proje ile birlikte Gaziantep-Şanlıurfa arasında yıllık yaklaşık 1 milyon yolculuk yapılması beklenmektedir. Saatte 200 kilometre hızla işleyecek olan hızlı tren hattının uzunluğu ise 120 kilometredir. Hızlı tren hatlarımız tamamlandığında Şanlıurfa-Mersin, Konya-Ankara-İstanbul arasında demiryolu ile kesintisiz seyahat mümkün olacaktır” değerlendirilmesinde bulunuldu.

İDDİALAR, SADECE YALAN VE İFTİRA DEĞİL, AYNI ZAMANDA KÖTÜ NİYET DE İÇERİYOR

Projenin askıya alınmasının söz konusu olmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Proje, Gaziantep ile Mardin arası hızlı tren ağının da bir parçasıdır. Muhalefet her zamanki gibi asılsız, dayanaksız iddialarda bulunmuştur. İddialar, sadece yalan ve iftira değil, aynı zamanda kötü niyet de içeriyor” ifadeleri yer aldı.