Çağrıya olumlu cevap en fazla Şanlıurfa İHH’nın Suriyeli gönüllülerinden geldi. Şanlıurfa’da ikamet eden Suriyeli muhacirler, Dergâh Balıklıgöl platosunda kurulu olan kan bağış merkezi önünde kan bağışında bulunmak için uzun kuyruk oluşturdu. Kuyruğun uzunluğu vatandaşların dikkatini çekti ve duygusal anlar yaşanmasına sebep oldu.

Konu ile ilgili basına açıklamalarda bulunan Şanlıurfa İHH Başkanı Makina Mühendisi Behçet Atila; bu yıl yaşadığımız afetler, büyük musibetler nedeniyle Kızılay’ın kan stoklarında ciddi manada bir düşüş olduğunu hem basından hem de kamuoyundan takip ediyorduk. Sonunda geçen hafta Kızılay yetkilileri Derneğimizi ziyaret edip bu konuda destek istediler.

Biz de üyelerimize, gönüllülerimize ve tüm halkımıza kan bağışı yapma çağrısında bulunduk ve gördüğünüz şu sırada bekleyen gençlerin yüzde doksanı Suriyeli gönüllülerimizdir. Bu çağrımıza Suriyeli gönüllülerimizin rağbeti bizi ziyadesiyle sevindirdi. Kan bağışında bulunan Suriyeli gönüllülerimize ve destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz.

Kan bağışının hayat kurtardığı bilinciyle üyelerimiz ve gönüllülerimiz başta olmak tüm halkımızın bir başkası için, yaşama yeniden tutunma mutluluğunun önemli dayanışması olan kan bağışını yapmaya davet ediyoruz. Yaşanan afetlerden dolayı çevre illerin kan ihtiyacı da kısmen Urfa’dan karşılanıyormuş, bu nedenle kana ihtiyacı olan çok sayıda vatandaşımızın, insanımızın olduğunu unutmayalım, ayrıca kan vermenin insan sağlığı açısından da çok faydası var. Kriterlere uyan herkesi kan bağışlamaya davet ediyoruz. Dedi.

Editör: Urfadasin Haber