Aydınlık yazarı Recep Erçin, bugünkü "Rahatsızlık artıyor; dil çürük dişe gidiyor" başlıklı köşe yazısında ekonomideki gidişatın iş insanları nezdinde nasıl karşılandığını kaleme aldı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç'ın odanın şubat ayı meclis konuşmasındaki mesajlarının dikkatle okunması gerektiğinin altını çizen Erçin, şöyle devam etti:

"Yine dünkü genel kurulda TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, 'Tüketim tarafı artarken üretim tarafı buna yetişemiyor. Bu sadece para politikası ile çözülebilecek bir şey değil.' dedi. Özel sohbetlerde iş insanları her ne kadar enflasyonla mücadelede yüksek faizin gerektiğini kabul etseler de buna çok uzun süre tahammül etmek istemediklerini yumuşak tonda dillendiriyorlar.

Hemen hepsi 'Bu böyle gitmez.' dese de Mehmet Şimşek çıpasının kaybedilmesinden daha büyük endişe duyuyorlar. Bu nedenle eleştiriler şimdilik pek dillendirilmiyor. Bununla birlikte ihracatçı kesim ise kurun baskılanmasına çok tepkili ve 'Seçimden sonra göreceğiz kim haklı kim değil.' diyorlar.

Diğer yandan TÜSİAD cephesi, parasal sıkılaşmanın devam etmesinden yana. Bizzat TÜSİAD Başkanı Orhan Turan dün bunu dile getirdi. Ancak ekledi: 'Para politikasının yanında maliye politikası da seferber edilmeli. Üretim yapısına değişmeden verimlilik artışı sağlanmadan...' olmaz.

"Bu rahatsızlıklar bilindiği için son birkaç haftadır sizlerin de dikkatini çekmiştir Bakan Şimşek sürekli bir mesaj verme ihtiyacı duyuyor." diyen Erçin, şu satırları yazdı:

"Sabah ayrı akşam ayrı mecradan 'Buradayız, Cumhurbaşkanımız bizi destekliyor' mealinde açıklamalar yapıyor. Yetmiyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da topa giriyor. Aydınlık Yazarı üstat İsmet Özçelik'in çokça kullandığı ifade ile 'Dil çürük dişe gidiyor.' Çünkü sert faiz artışlarına rağmen enflasyon yüksek seyrediyor.

Beklentiler henüz çıpalanamadı. Her ne kadar piyasada sarsıntı yaratmasa da meselenin özünü bilmeyen geniş halk kitleleri nezdinde Hafize Gaye Erkan olayı da 'Acaba mı?' sorununu gündeme getirdi. Rasyonel politikalara dönüşle birlikte yurt dışından gelmesi umulan kaynak gelmedi.

Lokanta ve Kafelere KDV Zammı Geliyor Lokanta ve Kafelere KDV Zammı Geliyor

Cuma akşamı kredi kuruluşu Fitch'in not artışı ise Şimşek kaptanlığındaki ekonomi yönetiminin şimdilik elini kuvvetlendirdi. Fakat Amerikalılar'ın Rusya konusundaki baskıları ve verilen tavizler ile FATF'nin Türkiye'yi haksız yere koyduğu gri listeden çıkmak için verilen tavizler de su üstünde çıkmayan derin rahatsızlıklara neden oluyor. Bu konu bahsi diğer. Ortam müsait olunca kaleme alırız!"

Öte yandan Erçin, İstanbul Sanayi Odası Meclisi Üyesi sanayicilerin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile AKP Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci'nin ziyaretinden memnun kalmadığının altını çizdi.

Editör: Urfadasin Haber