İsmailağa Cemaati’nden yapılan açıklamada, “Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû) rahmet-i Rahmân'a kavuşmuştur. Ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun!” denildi.

HASAN KILIÇ KİMDİR

1930'da Trabzon Çaykara'da doğan Kılıç, öğrenciliğini doğduğu köyde başladı. Hasan Kılıç, 23 Haziran 2022'de Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatından sonra cemaatin yeni lideri oldu.

Kılıç, manevi derslerini "Nuri Efendi" isimli bir din hocasından aldı. İsmailağa'nın kurucusu Ustaosmanoğlu, vasiyetinde "Son nefesimi kullanana kadar ben cemaatimin başındayım. Yerime Hasan Efendi'yi cemaatimizin başına bırakıyorum" ifadelerini kullandı

İSMAİLAĞA-CÜBBELİ POLEMİĞİ UZUN SÜRE GÜNDEM OLDU

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile İsmailağa Cemaati arasında yaşanan polemik gündemi uzun süre meşgul etti.

İsmailağa Cemaati, Ahmet Mahmut Ünlü'yü "Hasan Efendi”nin şeyhliğini kabul etmediği ve bu sebeple cemaatle hiçbir ilgisinin kalmadığı" gerekçesiyle geçtiğimiz haftalarda cemaatten attı.

Ahmet Ersin Bucak’tan 19 Mayıs Mesajı Ahmet Ersin Bucak’tan 19 Mayıs Mesajı

İsmailağa Cemaati’nin X hesabından geçtiğimiz haftalarda Ünlü ile ilgili bir yazı paylaşıldı.

Yazıda Ünlü’nün “yapılan istişarelere rağmen tavrını değiştirmemekte ısrar ettiğinden” bahsedilerek, “İhvânımızı ve kamuoyunu yanlış biçimde yönlendirmeyi sürdüren Cübbeli Ahmet Hoca, söz ve davranışlarıyla tarîkatımıza ve hizmetlerimize zarar veren biri hâline gelmiş ve Hasan Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerimizin şeyhliğini kabul etmemiştir.” ifadeleri kullanıldı.

CÜBBELİ YORUMU: "HASAN EFENDİ HAZRETLERİNE HÜRMETSİZLİK ETMEKTEDİR"

Açıklamada, Cübbeli için "Cemaatimizin hocalarını hedef göstermektedir", "Tarikatımızın mahremini ortaya saçmıştır", "Mahmud Efendi Hazretlerimizin ailesini hedef almıştır", "Hasan Efendi Hazretlerimize hürmetsizlik etmektedir", "Cemaati dağıtmak için çalışmaktadır" gibi suçlamalarda bulunuldu.

Ünlü’nün cemaatle hiçbir bağının kalmadığı belirtilerek, "(Hasan Kılıç'ın şeyhliği) Bu gerçeğe binaen kendisinin tekkemiz ve cemaatimizle hiçbir ünsiyetinin kalmadığını, görüş ve açıklamalarının cemaatimiz açısından hiçbir bağlayıcılığının bulunmadığını ihvânımıza ve tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz." ifadeleri kullanıldı.

CÜBBELİ AHMET: “BUNLAR TARİKATIN DİBİNE DİNAMİT KOYUYOR”

Kendisine ait YouTube kanalında konuyla ilgili yaklaşık dört saatlik yayın yapan Ünlü ise “Yazıyı dün koyacaklarmış, ben hastaneye gidince koymamışlar. Ölecek miyim diye beklemişler, acımışlar bana. Ölmeyince yayımlamışlar. Sağcı solcu bütün medyaya vermişler. Bunlar tarikatın dibine dinamit koyuyor” şeklinde konuştu.

"MÜRİT MÜRİDİ NASIL İHRAÇ EDECEK"

"Şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimiz Cübbeli Ahmet Hoca'yı reddetti" ifadesine karşı çıkan Cübbeli Ahmet, "Tarikat Hasan Efendi'nin tarikatı değildir ki beni ihraç etsin. Hasan Efendi nasıl Mahmud Efendi'nin müridiyse ben de Mahmud Efendi'nin müridiyim, mürit müridi nasıl ihraç edecek? Öte yandan videoda montaj söz konusu." ifadelerini kullandı.

CÜBBELİ AHMET'E DAHA ÖNCE ÜLTİMATOM VERİLDİ

İsmailağa Cemaati, 3 Kasım 2023’te X hesabından bir yazı paylaştı. Yazıda, kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca”nın cemaat içindeki “mahrem” konuları kürsüye ve televizyonlara taşıdığı söylendi.

Yazıda Ünlü’nün bu konuda defalarca kez cemaatin önde gelen isimleriyle konuştuğu belirtildi ve “Bu görüşmelerde Cübbeli Ahmet Hoca da her seferinde özür beyan etmiş ve bu tür mahrem konuları kürsüye ve televizyon kanallarına taşımayacağına ve muhatapları ile bir araya gelerek görüşeceğine söz vermiştir.” denildi.

Editör: Urfadasin Haber