Akgün açıklamasında Avrupa ve Amerika'daki iki dergiye dikkat çekerek kırmızı biberin kansere ve kalp hastalıklarına iyi geldiğini ifade etti.
Akün, kırmızı biberle ilgili sosyal medyada paylaştığı videosunda şunları anlattı.; 

“Biz de bir kural vardır. Hastayı hasta olmadan önce bulup korumak lazım. Hasta olduktan sonra bulup tedavi etmek son derece sıkıntılı bir durumlar yaratabiliyor. Bütün dünyada da aslında tedavi edici değil koruyucu önlemlere de giderek başvuruluyor. Bakın Amerika ve Avrupa’da iki tane koruyucu kardiyoloji dergisi çıktı. Normal tıbbın içinde normal koruyuculuk çok önemliydi. Şimdi giderek de ortaya daha kuvvetli dayanaklar çıkıyor. Şimdi ne yapmışlar? Kırmızı biber araştırması yapmışlar. Ve bu Avrupa dergisinde yayınlanmış. Bakmışlar kırmızı biberle ilgili yapılan araştırmalara. Bunları büyük bir metalsizle incelemişler. Kırmızı biber tüketenler ve tüketmeyenlere bakmışlar kalp damar hastalıkları yüzde 13, kansere bağlı ölümler ise yüzde 20 oranında azalmış.”

KIRMIZI BİBERİN FAYDALARI

- Kırmızı biber, kalp hastalıklarına yakalanma riskini minimum düzeye indirirken, bununla birlikte, felç riskini de minimum düzeye indirebiliyor.
-Kanserli hücreleri yok edici özellikleri olduğu belirtilen kırmızı biber hakkında araştırmalar devam ediyor. Ayrıca kansere yakalanmış hücrelerin vücudun her yanında yayılmasına engelleyici özelliği olduğu belirtiliyor.
-Rahim kanseri ve prostat kanseri risklerini azaltan kırmızı biber, bağırsaklarda genel temizlik için kullanılabiliyor.
-Lif açısından zengin olan kırmızı biber, mesane ağrılarına, sindirim sistemine ve mide ağrılarına karşı iyi gelir. Kullanımı durumunda, sindirimin daha kolaylaşmasını sağlayabilir.
-Kırmızı biber cinsel gücü artırıcı yapıdadır. Cinsellik hormonlarının artmasını sağlar. Cinsel hazzın daha iyi yaşanması için kırmızı biber tüketilebilir.
-Kırmızı biber tüketen kişilerde, stres minimum düzeye iner. Kronik yorgunluk daha az görülür.
-Kırmızı biberin kolesterol düşürücü etkileri bulunur.
-Sindirimi kolaylaştıran kırmızı biber, aynı zamanda iştah açıcı olarak tüketilebilir.
-Romatizmaya bağlı gelişen ağrıların en aza inmesine yardımcı olur. Romatizma ağrılarına karşı, kırmızı biberin alternatif tıpta kullanıldığı biliniyor.
-Midede asidin artması, hem mideye hem yemek borusuna zarar verebilir. Hatta yemek borusu kanseri veya mide kanseri bu nedenlerle ortaya çıkabilir. Kırmızıbiber, mide asidini dengeleyici etkilere sahiptir.