Yemeklerinizde her zaman soğan mı kullanırsınız? O zaman çok şanslısınız. Çünkü soğanın bu harika faydalarını öğrenince ondan vazgeçemeyeceksiniz

Yemeklerinizde her zaman soğan mı kullanırsınız? O zaman çok şanslısınız. Çünkü soğanın bu harika faydalarını öğrenince ondan vazgeçemeyeceksiniz. İşte detaylar.

Soğan ve sarımsak, çoğu insanın mutfağında temel bir malzemedir. hangi mutfakta yemek yaparsanız yapın; bir çok yemek tarifi soğan ve sarımsağı beraberinde getirir. Soğan sadece yemeğinize harika bir lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda sizin için çok sağlıklıdır. Bu nedenle, yemeğinize düzenli olarak soğan eklemek için birçok neden var. Öğrenmek için okumaya devam edin.

İYİ BAKTERİ

Bakteriler hakkında çok fazla düşünmemeyi tercih ediyoruz. Seni hasta eden şeyler bunlar, değil mi? Her zaman değil. Ayrıca içimizde yaşayan ve vücudumuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir ton bakteri var. Soğan, bağırsaklarınızda işini yapan prebiyotik lifler içerir. Bağırsak florasını sağlıklı tutar ve bakteri seviyesini düzenler. Soğanlar ayrıca bifidobakterilerin büyümesini uyaran bir madde içerir. Bu bakteriler, bağırsaklarınıza zarar veren diğer bakterileri bastırır.

soğan neye faydalı

KALBİN

Soğanların kanınız üzerindeki etkisi üzerine birkaç çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar, düzenli olarak soğan tüketmenin kan pıhtılaşması riskini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Ayrıca soğanlarda kolesterol olmadığı açık ama çok fazla lezzet katıyorlar. Bu nedenle, örneğin fazladan tuz kullanmaktansa yemeğinize soğan eklemek çok daha iyidir. Tuz, kan basıncınız için kötüdür, ancak bir soğanın yalnızca sağlık faydaları için vardır.

KAN ŞEKERİ

Urfa’da Çocuğu Olmayanlar Arı Poleni Tüketiyor  Urfa’da Çocuğu Olmayanlar Arı Poleni Tüketiyor 

Bu çalışma henüz emekleme aşamasındadır, ancak araştırmacılar, test hayvanlarının kan şekeri seviyelerinin soğan tarafından önemli ölçüde düştüğünü bulmuşlardır. Bilim adamları, soğandaki kükürtün insülin üretiminin artmasına neden olduğunu ve bunun da kan şekeri seviyenizi düşürdüğünü düşünüyor.

KANSER RİSKİ

Bu çalışma da hala kesin bir sonuç çıkarmak için biraz fazla yeni, ancak uzmanlar, kırmızı soğanın kanser hücreleri üzerindeki etkisini araştırdı. Soğanların içerdikleri kersetin ve antosiyanin miktarları nedeniyle kanser hücrelerini öldürebileceğini iddia ediyorlar. Tabii ki, bu kanserli insanları tedavi edemez, ancak soğanı ilaçlara dahil etmenin faydalı olup olmayacağına dair araştırmalar yürütülmektedir. Bu arada, muhtemelen bazı kötü hücreleri öldürmek için yemeğinize fazladan soğan eklemenin zararı olmaz.