Âkif’in hayatından büyük bir roman, bir sinema filmi, hatta büyük bir sanat eseri çıkabilir. Ancak bugüne kadar yazılan Âkif biyografilerine baktığımızda önemli bir kısmının tekrardan ibaret olduğu görülür.

Yazar Mehmet Kurtoğlu alışılagelmiş biyografilerin dışında farklı bir bakış açısıyla Mehmet Âkif’i şair, derviş, kahraman olarak tanımlıyor. “Hayatının şiirinden daha büyük” olduğu söylenen Mehmet Âkif’ten oğlu Emin Âkif’e uzanan trajediyi bir roman tadında anlatıyor.

Âkif’in şiirleri, şehirleri, fikirleri yanında Milli Mücadele’deki kahramanlığına ışık tutuyor. Yazarın üslubunu konuşturduğu bu eseri severek hatta zaman zaman hüzünlenerek okuyacaksınız.

Şanlıurfa’da Sel’in bıraktığı izler! Şanlıurfa’da Sel’in bıraktığı izler!

Bu kitapta, coşkun ruhlu bir şairin, mütevazı bir dervişin ve aydın-âlim kimliğiyle öne çıkan bir kahramanın hayatı anlatılmaktadır.

Mehmet Kurtoğlu, kitabında Akif'in devlet töreniyle defnedilmek istenmemesini, Çanakkale'ye ,şiir yazmaları için, Akif'in gonderilmemesi ve evinde oturarak hayal gücüyle yazdığı şiirin birinci seçilmesi, oğlunun çöplükte ölmesi olaylarına da yer vermiş.Mehmet Kurtoğlu