Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İyi Parti olarak yaptıkları faaliyetlerle farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten İyi Parti Kadın Politikaları Başkanı Av. Ünzile Yüksel,”Bu yıl maalesef 6 Şubat 2023 tarihinde deprem felaketiyle büyük acılar yaşadık ve yaşıyoruz. “ dedi.

Adalet Nöbeti İle Dikkati Çekti, HDP’den Milletvekili Aday Adayı Oldu Adalet Nöbeti İle Dikkati Çekti, HDP’den Milletvekili Aday Adayı Oldu

Kadının siyasal haklarını elde etmesi ve sosyal yaşama eşit olarak katılmasının sağlanması Nezihe Muhittin önderliğinde ilk siyasal parti girişimi olarak kurulan Türk Kadınlar Birliği’nin mücadelesi ile kazanıldığını hatırlatan Ünzile Yüksel,  bu mücadelenin sonucunda 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadın toplum içinde kimliğini elde ettiğini vurguladı.
1930 yılında da kadınların yerel seçimlere katılma hattı kazandığını anımsatan Ünzile Yüksel,  1934 yılında ise TBMM’ne girebilme haklarını elde ettiğinin altını çizdi.

Deprem bölgesinde yaşayan kadınlar ve çocuklar karşılanamayan hijyen ihtiyaçlarından dolayı ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığı dile getiren Ünzile Yüksel yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi; 

Büyük dramların yaşandığı bu felaket tablosunda Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in yaptığı basın açıklamaları ile özellikle üzerinde durduğu konu çocuklardır. Yaşadığımız afet ile birlikte geç kalındığı ve yeterince güvenlik önlemleri alınmadığı için çocuklarımız kaçırılmış ya da kaybolmuştur. Enkazdan kurtarılan ancak sonrasında nerede olduğu bilinemeyen ve bulunamayan çocuklarımız vardır. Başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere hiçbir devlet kurumu kamuoyunun bu sorunlarına çözüm üretememiştir. Hükümetin deprem ile mücadelede nasıl enkaz altında kaldığına hep birlikte şahit olduk.

Bu önemli ve anlamlı günde İYİ Parti olarak; bölgede büyük bir özveriyle çalışan sivil toplum örgütlerine, kamunun tüm ilgili kurumlarına, siyasi partilere, özel sektöre, üniversitelere ve yerel yönetimlere birlikte çalışmaya. Parti olarak bu çağrımızı, bölgede yaşayan kadınlar ve gelecek mirasımızı devralacak çocuklarımız için yapıyoruz. Kadınlar ve çocuklar, siyasi çıkarların malzemesi olamaz. O nedenle İYİ Parti olarak ilgili tüm birimlere, her türlü partizanlıktan uzak, “kadınlar ve çocuklar için bir araya” gelebilmek adına ulusal destek çağrısı yapıyoruz. Gün, birliktelik ve dayanışma günüdür.