Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Şanlıurfa'da kurban satışı başladı. Kurban fiyatları ise geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 120 oranında arttı. Kurban fiyatları değişkenlik gösterse de ortalama fiyata büyükbaş hayvanda 60 bin 100 bin, küçükbaş hayvanlarda ise 7 bin ile 7 bin 500  lira arasında değişiyor.

Besiciler Kooperatif Başkanı İzzet Çiftçi: Et Fiyatı 500 Liraya Ulaşabilir

Türkiye tarihinde bu yıl ilk defa büyükbaş hayvanın et fiyatının küçükbaş hayvan fiyatından daha yüksek olduğunu dile getiren Şanlıurfa Canlı Hayvan Borsası ve Besiciler Kooperatif Başkanı İzzet Çiftçi, hayvan varlığının her geçen gün düştüğünü besiciliğin ise yok olduğunu söyledi. İthal canlı hayvan fiyatlarının ise iç piyasada, canlı hayvan satışlarının dolarla yarışır hale geldiğini belirten İzzet Çiftçi "Besicilik öldüğü için kesimlik hayvan bulmakta zorlanıyoruz. Böyle olunca da kurbanlık fiyatları geçen seneye oranla büyükbaşta yüzde 120 arttı. Küçükbaş kurbanlığın fiyatı ise yüzde 100 artı. Böyle giderse etin kilosu 500 liraya kadar çıkabilir. Besiciliğin desteklenmesi gerekiyor. Ancak besicilik desteklenmediği için bölgede herkes besiciliği bırakıyor" dedi.

Vekaletle kurban kesim bedeli

Bu arada Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nın 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini yurt içinde 5 bin 950, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirlediklerini açıkladı.

Editör: Urfadasin Haber