Şanlıurfa’dan mevsimlik tarım işçisi olarak Aksaray’a gidenlerin çocuklarına okul eğitimi verilirken kadınlara da Acil Destek eğitimi veriliyor.

 Başkan Beyazgül Eyyübiye Kırsalına Çıkarma Yaptı  Başkan Beyazgül Eyyübiye Kırsalına Çıkarma Yaptı

Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yapan jandarma ekipleri çadırlarda  yaşayan mevsimlik tarım işçisi kadınlara Kadın Acil Destek eğitimi verip okullarından uzak kalan çocuklara gezici kütüphane ile ders çalıştırdı.

EĞİTİMLEREİ KADIN ASTSUBAYLAR VERİYOR

Aksaray’ın Ortaköy ilçesine bağlı Çiftevi köyünde kurulan çadırlarda kalan mevsimlik Tarım İşçisi kadınlarla buluşan jandarma görevlileri, kadına yönelik şiddet hakkında bilgiler vererek KADES programını kadınların telefonlarına yükledi. 

Programın nasıl ve ne zaman kullanılacağına dair bilgiler veren kadın astsubaylar, ziyaret ve eğitimlerine hemen her gün devam ediyor. 
Aileleriyle birlikte çalışmaya geldikleri için okuldan uzak kalan çocuklara ise kitaplar okutularak ilköğretim dersleri çalıştırılıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün gezici kütüphanesi ise jandarma ekiplerine çadırlarda eşlik ediyor. 

39 yaşındaki Şanlıurfalı Fatma Demir  "Biz Şanlıurfa'dan buraya mevsimlik tarım işçisi olarak geldik. Jandarmamız sağ olsun buraya bizi sevindirmeye gelmiş. Bizim çoluk çocuğumuzu bizi korumaya gelmiş. Bize bilmediğimiz bir şeyi gösterdi. Öğretmeye çalışıyorlar.  Şiddete uğradığımızda ne yapacağımızı bize anlattı. Devletimize, jandarmamıza, polisimize herkese çok teşekkür ederiz" dedi.