Kahve, günümüzde en çok tüketilen içeceklerden biridir. Türk kahvesi, filtre kahve, espresso, latte gibi farklı çeşitlere ayrılan kahve, yalnızca ülkemizde değil, dünya çapında tüketilen bir içecektir. Hem sıcak, hem de soğuk bir şekilde servis edilen kahve, farklı demleme yöntemleri ile pişirilir, içine eklenen malzemelere göre zenginleşir. Peki, hemen hemen her gün içtiğimiz kahve hakkında  ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte, kahve hakkında mutlaka bilmeniz gereken gerçekler:

Kahve aslında bir meyve türüdür

Kahve Meyvedir

Kahve çekirdekleri, sebze veya meyveye benzetilmese de, aslında küçük boyutlarda kiraza benzeyen bir meyvenin çekirdekleridir. Coffea adı verilen bu bitki, önce çiçekleniyor, ardından kırmızı meyveleri olgunlaşmaya başlıyor. Meyvenin içinde ise 2 adet kahve çekirdeği bulunuyor. Tropikal iklimleri seven bu meyve, en çok Brezilya, Vietnam ve Kolombiya'da yetiştiriliyor.

En pahalı kahve, kedi dışkısından elde ediliyor

Daha önce misk kedilerini hiç duymuş muydunuz? Endonezya'da yaşayan bu kediler, kahve çekirdeklerini yiyor ve bağırsaklarından geçerken fermente oluyor. Daha sonra dışkı halinde bırakılıyor ve elde edilen dışkılar temizlenip kurutuluyor. Kopi luwak adı verilen bu kahve, dünyanın en pahalı kahvesi olarak biliniyor. 

Bazı ülkelerde kahve yeniliyor

Yüzyıllardır içecek olarak tüketilen kahve, özellikle bazı bölgelerde meyve iken yeniliyor. Ayrıca bazı şirketler kahve meyvesini una dönüştürerek kek, çikolata, ekmek ve soslarda kullanıyor. İşlenmiş kahve, yetiştiği iklime göre eklendiği tatlılara çiçekli veya narenciye tatları veriyor.

Başkan Mehmet Kuş: "Gençlere Yönelik Projelere Büyük Önem Veriyoruz" Başkan Mehmet Kuş: "Gençlere Yönelik Projelere Büyük Önem Veriyoruz"

Kahve ölçülü tüketildiğinde faydalıdır

Kahve, antioksidanlar açısından zengin bir meyve. Bu yüzden oksidatif stresle savaşmaya yardımcı oluyor. Günde 2 fincan kahve tüketmek ise, genel sağlık açısından oldukça faydalı. Ancak içtiğiniz kahvenin katkı maddesi içermemesine ve ölçülü bir şekilde tüketilmesine dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamilelikte önerilmiyor

Kahve Hamilelere Önerilmiyor

Kahve, uyarıcı bir besin olduğu için aşırı tüketilmesi halinde ciddi yan etkilere sebebiyet verebiliyor. Özellikle baş ağrısı, kalp çarpıntısı, uykusuzluk gibi ciddi yan etkileri mevcut. Ayrıca hamilelikte kahve tüketimi sakıncalı görülüyor. Çünkü kahvenin bazen düşüğe yol açtığı veya bebeğin gelişimini engellediği biliniyor.

Kahveyi keçiler keşfetti

Bir efsaneye göre, kahve Etiyopya'da keçiler tarafından keşfedildi. Bir keçi çobanı, keçilerin bir meyve yediğini ve sonrasında tüm gece enerji dolu olduklarını gördü. Bunun üzerine çoban keşişe haber verdi ve kahve meyveleri içecek olarak kullanılmaya başlandı. Ancak bunun yalnızca bir efsane olduğunu ve gerçekliğinin belirsiz olduğunu hatırlatalım.

Dünyada yalnızca 2 çekirdek türü var

Arabica ve Robusta çekirdeklerini daha önce duymuşsunuzdur. Bu iki çekirdek türü, şimdiye kadar içtiğiniz tüm kahvelerin temelini oluşturuyor. Yani çekirdekler işlenip öğütüldükten sonra espresso, granül kahve, Türk kahvesi gibi versiyonlara dönüştürülüyor. Arabica çekirdekleri, rafine ve yumuşak aromalı kahveler üretilmesini sağlıyor. Dünyadaki kahve üretiminin %70'ini oluşturan Arabica çekirdekleri, 3. nesil kahvelerde sıklıkla kullanılıyor. Öte yandan Robusta çekirdekleri ise daha acımsı bir tada ve daha yüksek kafein oranına sahip. Bu yüzden genellikle çeşitli harmanlarda ve granül kahve yapımında kullanılıyor. Endonezya, Batı Afrika, Vietnam ve Brezilya'da üretiliyor.

Kafe kültürü Ortadoğu'dan yayıldı

Kahve, ilk zamanlarda yalnızca evlerde ve zengin kesim tarafından tüketiliyordu. Ancak dünyaya yayıldıktan sonra, Ortadoğu'da kamuya açık alanlarda ve kahvehanelerde de tüketilmeye başlandı. Kahvehaneler, satranç oynamak, kitap okumak, sohbet etmek gibi sosyal aktivitelerin merkezi haline geldi.

Kahve en çok İskandinav ülkelerinde tüketiliyor

ICO'ya göre kişi başı en çok kahve tüketimi, Finlandiya'da bulunuyor. Finlandiya'yı Norveç, İzlanda, Danimarka ve İsveç izliyor. Kahveleriyle ön plana çıkan İtalyanlar ise, kişi başı ortalama 5,9 kilo kahve tüketiyor.

Kahve Mi Çay Mı

Kahve mi, çay mı?

İngiltere Kahve Birliği'ne göre, dünyanın en çok tüketilen içeceği kahve. Ancak dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin ve Hindistan'da gözde içecekler çay. Yani, kahve Amerika ve Avrupa kıtasında yaygınken, çay Asya ve Sovyetler Birliği'nde daha fazla tercih ediliyor. 

Editör: Urfadasin Haber