Acılaşmayan, orijinal ev limonatası yapmanın püf noktaları Acılaşmayan, orijinal ev limonatası yapmanın püf noktaları

Aslen Hatay Antakyalı olan ancak Almanya Bremen'de yaşayan ve Bremen Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu Sultan Adler, ters laleleri 5 yıl önce keşfetmiş.

Ters Laleler onun hayelinde başı öne eğilmiş bir kadın figürünü canlandırmış. Sultan Adler, ters laleler üzerine yaptığı çalışmanın sonunda 2 metre boyunda “Lale Kız” heykeli yapmış.

D&G Art Project bünyesinde yer alan sanatçı Sultan Adler’in her bir çizgisinde ters lale fidanı gizli olan eserlerini 25 Mayı'ta Şanlıurfa'da başlayan ve 2 Haziran tarihine kadar devam edecek olan Kültür Yolu Festivalinde, geçmiş yıllarda bir Süryani Mahallesi olan Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesindeki 58 Meydanı'ndaki Müzepotomya'da sergiledi.

Uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren sanatçı Sultan Adler, "Mavi Seri” kapsamında ele aldığı eserlerinde, üstten bakılan ters lalelerin dairesel çizgilerle kompoze edilmiş tasvirleri soyut bir yorumla doğanın güzelliğini ve gizemini gözler önüne seriyor.

Ters Lale Heykeli

Her bir çizgide filizlenen ters lale fidanları, mavi serinin özelliğini ve derinliğini oluşturuyor.  Sultan Adler, soyut bir dil kullanmasına rağmen,  doğadaki gözlemlerini çizgilerle harmanlayarak ters lale eserinde hareket öğesini kazandırmayı başarmış.

Sultan Adler'in 58 Meydanı'ndaki Müzepotomya'da sergilediği ters lale eserine  uzun süre bakanlar, çizgiler adeta rüzgârdan sallanarak dans eden çiçek açmak üzere olan lalelerin bir gösterisini izler gibi oluyor.

Sergideki ters lalelerin soyut dansı, izleyiciyi doğanın ritmine ve gizemine davet ederken biçimsel olarak da zarif bir kadın silüetini yansıtıyor. Sultan Adler,  ters lale heykellerindeki kadın figürünün yüzü ve saçları ters lale yapraklarıyla temsile kavuşuyor.

Ters Lale Kırmızı Mavi

Anadolu kadınını farklı bir perspektiften cağdaş bir yorumla yeniden imgeleştiren Sultan Adler’in kız lale Heykelleri kültür yolu festivali kapsamında Türkiye’nin farklı illerinde sonra da yurt dışında sanatseverlerle buluşacak.

Editör: Urfadasin Haber