Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi Karacadağ bölgesindeki 250 dönümlük volkanik arazide yetiştirilen karpuzun hasadı yapıldı. 

Üretici Mehmet Atik, “Karacadağ bölgesi altı volkanik olduğu için ve bu bölgede geceleri çok serin olur. Serinlikten dolayı karpuz bozulmuyor. Rekolteden memnunuz” dedi.

Adana'da dönüme 6-7 ton alınırken Karacadağ toprakların bakir olmasından dolayı 10-12 ton alınıyor.
Karpuz üretiminde Adana birinci, Diyarbakır ikinci olurken kalitebakımında Karacadağ karpuzu birinci, Adana ikinci. 

Şanlıurfa ve Birçok İlde Karabuğday Hasadı Başladı Şanlıurfa ve Birçok İlde Karabuğday Hasadı Başladı

“TARLADA KARPUZUN TONU 2 BİN 500 LİRA, ÇARŞI DA 7 BİN 500 LİRA”

Masraf edildiğinde masrafın karşılığı alındığını dile getiren Üretici Mehmet Atik  “Biz şu anda girdiler anlamında biz verim fazlalığını almazsak zarardayız. Tarlada karpuzu (tonu) 2 bin 500 liraya satıyoruz; çarşı da 7 bin 500 lira. Ürettiğimiz zaman herkesin yiyebileceği şartlarda biz bu malı satıyoruz. Ama çarşıya gidince bizim 2 bin 500 liralık malımıza yüzde 200 eklenerek satılıyor. Bu da halkımızın mağduriyeti demek. Çarşıda yüzde 10-20 kar konulsa deriz ki hakkıdır. Diyarbakır'da adam tarlada 2 bin 500 liraya satıyor. Çarşıda 7 bin 500 lira. Yüzde 200 fark olur mu? Burada 250 dönüm ektik. Dönüme 12-13 ton civarı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“REKOLTEDEN MEMNUNUZ”

Karacadağ bölgesinin altı volkanik olduğu için geceleri çok serin olduğunu kaydeden Atik, “Serinlikten dolayı karpuz bozulmuyor. Rekolteden memnunuz. Biz girdi fiyatlarından memnun değiliz. Yerli Diyarbakır karpuzu değil, Diyarbakır topraklarında yetişen karpuzdur. Fakat karpuz toprakta kendini değiştirir. Bir dönümde 1000 adet karpuz çıkar. Karpuzun ortalaması en düşüğü 8 kilo, en büyüğü 13-14 kiloya tekabül eder. Ortalama bir dönümde 11 ton civarı karpuz alıyoruz. Şu anda anca iç piyasaya yeterli geliyor. Geçen senelerde Ukrayna, Irak'a, Suriye'ye ve çeşitli yerlere gönderiyorduk” şeklinde konuştu.