İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz Destek Hizmetleri ve Halk sağlığı Hizmetleri Başkanları ile birlikte Şanlıurfa Karaköprü de inşaatı çalışmaları devam eden Üst katı Sağlıklı Hayat merkezi Alt katı 9 Birimlik Aile sağlığı merkezi ile 112 Acil sağlık İstasyonunun  içinde bulunduğu Mahmut Öncel Asm de incelemelerde bulundu. İnşaat yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz Karaköprüde  9 Birimlik Aile sağlığı merkezi ile 112 Acil sağlık İstasyonunun  içinde bulunduğu Mahmut Öncel Asm de incelemede bulunduk ve üst katını daha önce karaköprüde olmayan sağlıklı hayat merkezi yapmak için karar aldık.Mahmut Öncel Asm nin inşaatı tamamlandığında halkımızın faydalanacağı Beslenme danışmanlık biriminden fiziksel aktivite birimine kadar bir çok birimi içerisinde barındıran sağlıklı hayat merkezini halkımızın hizmetine sunacağız”dedi.

Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM); sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır. SHM’ler, toplum sağlığı merkezine bağlı ek hizmet birimi olarak faaliyet göstermektedir.

Karaköprüde kurulacak olan Sağlıklı Hayat merkezi içerisinde;

KETEM Birimi:

Meme, rahim ağzı ve kolon kanserlerinin erken teşhisi için tarama, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini yürütmektedir.

Üreme sağlığı danışmanlığı birimi:

Başvuran bireylerin üreme sağlığı konusunda bilgilenmelerini sağlayarak bireye uygun aile planlaması yöntemini seçmelerine yardımcı olarak danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Gebe bilgilendirme sınıfı:

Müracaat eden gebelere gebelik dönemi bebeklik ve çocukluk çağı aşılamaları konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Evlilik öncesi danışmanlık birimi:

Evliliğe sağlıklı başlangıç için müracaat eden her kişiye danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sosyal destek hizmeti danışmanlığı birimi:

Sosyal çalışmacı tarafından ihmal, istismar, aile içi şiddet, tedbir kararı gibi konulara yönelik başvuran bireylere destek verilmektedir.

Nektarinin faydaları sizi şaşırtacak: Nektarinin kadar 6 faydası! Nektarinin faydaları sizi şaşırtacak: Nektarinin kadar 6 faydası!

Bireysel/ aile danışmanlığı birimi:

Aile, okul,  iş, özel yaşamında bireyin yaşadığı psikolojik sorunların çözümü amacıyla başvuran bireylere psikolog tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Çocuk ve ergen sağlığı danışmanlığı birimi:

Çocuk gelişimci tarafından 18 yaş altı başvuran her çocuğun psikomotor, bilişsel ve sosyal gelişimi değerlendirilerek danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Beslenme danışmanlığı birimi:

Diyetisyen tarafından sağlıklı beslenme konularında hem sağlıklı hem hasta bireylere kişiye özgü diyet programları hazırlayarak beslenme danışmanlığı verilmektedir.

Fiziksel aktivite birimi:

Fizyoterapist tarafından bireyin talebine göre ister evinde isterse spor salonumuzda bireye özel fiziksel aktivite ve egzersiz programları düzenleyerek danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sigara bırakma danışmanlığı birimi:

Sigarayı bırakmayı düşünen ve başvuruda bulunan her bireye danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Editör: Urfadasin Haber